Členové občanského sdružení Zelené srdce je na Humpolecku budou vyvěšovat vůbec poprvé. Jak vysvětlil Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce, koupené a také vlastnoručně vyrobené budky pro netopýry budou vyvěšovat proto, že stále ubývá stanovišť, v nichž mohou tito ohrožení savci přebývat. 
„A to kvůli kácení stromů nebo zateplování domů," zmínil Koubek.

Budka pro netopýry se od těch ptačích liší tím, že otvor pro vstup dovnitř není 
z přední strany, ale zespodu.

Pavel Koubek připomněl, že netopýři jsou ohroženými živočichy nejen v České republice, ale také po celém světě. „Nedokážu však říct, jak přesně je to s populací netopýrů tady v regionu, jelikož u nás se nikdo speciálně netopýrům nevěnuje," podotkl Koubek.

Doplnil, že z vlastní zkušenosti ví, že na Humpolecku se po setmění netopýři prolétávají. V České republice existují lidé, kteří se ochranou netopýrů aktivně zabývají. Jedná se například o členy České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON).

A právě oni aktivně upozorňují na to, že v posledních letech při rozsáhlých stavebních úpravách budov často docházelo k likvidaci úkrytů řady druhů netopýrů. „Naše organizace se řešení tohoto problému v posledních šesti letech intenzivně věnovala. V rámci série navazujících projektů jsme se snažili navrhovat 
a v praxi prosazovat řešení, která umožňují skloubit stavební záměry i ochranu zvířat," uvedla Petra Schnitzerová z ČESONu.

ČESON zaměřil svou pozornost zejména na panelové domy, kde úkryty netopýrů v souvislosti se zateplováním budov mizely nejrychleji.

Nicméně ohrožená jsou také sídla netopýrů na půdách kostelů, hradů či zámků. Negativním zásahem vůči netopýrům může být například uzavření vletového prostoru, který netopýři využívají, kvůli holubům, nebo oprava střechy v době porodů netopýřích mláďat.

Proto vznikl projekt s názvem Na půdě, tam to žije aneb Poznejte tajemný svět netopýrů, jehož podstatnou součástí jsou prakticky zaměřená opatření na ochranu netopýrů. „Mimo jiné chceme využít toho, že hrady, zámky a další budovy, kde se kolonie netopýrů vyskytují, jsou často vyhledávanými turistickými cíli," nastínila Schnitzerová.

Ve spolupráci se správci památek se tak netopýři stávají další zajímavou součástí prohlídky hradu či zámku. Existují například takzvané netopýří pozorovatelny, které pomocí kamerového systému umožňují zájemcům pozorovat dění v kolonii netopýrů, aniž by zvířata nějakým způsobem rušili. Na Pelhřimovsku dosud taková možnost není.