V první polovině letošního roku se objevil pouze jeden případ padělání peněz, zatímco loni se v první polovině roku padělanými penězi pokusilo zaplatit jedenáct lidí. „Letošní případ se týkal padělání cizí měny v hodnotě sto eur. Peněžní ústav bankovku objevil v květnu, kdy ji odevzdala jedna společnost jako odvod z tržby. Pachatele se ale bohužel nepodařilo vypátrat," informovala mluvčí jihlavské policie Jana Kroutilová.

Rapidně se snížil i počet padělání veřejných listin. Zatímco loni v první polovině roku policisté odhalili jedenáct případů, letos to byly už jen dva. Ani pojistné podvody nejsou u podvodníků v kurzu. Loni došlo v prvním pololetí k devatenácti podvodům, letos už jen ke čtyřem.

Zvýšil se naopak počet drogových trestných činů. Těch kriminalisté v prvním pololetí prošetřovali třicet devět, zatímco loni ve stejném období jich bylo o deset méně. Policisté se v tomto případě zaměřují především na odhalování varen pervitinu, distributory drog, pěstování konopí.

„Drogová trestná činnost patří mezi skrytou a její odhalování je spojeno s pečlivým vyhledáváním a intenzivní činností kriminalistů. Zvyšování počtu odhalených trestných činů značí dobrou práci," vysvětlila Kroutilová.

Více než vloni na Jihlavsku v první polovině roku řádili i výtržníci a sprejeři. Zatímco loni bylo trestných činů výtržnictví spácháno dvacet tři, letos počet vzrostl na třicet. Jako trestný čin sprejerství bylo letos klasifikováno dvacet případů, loni pouze čtrnáct.

Více jak polovinu trestně stíhaných tvořili recidivisté. Z 443 trestně stíhaných osob se jednalo o 233 recidivistů. Mezi stíhanými bylo dokonce dvacet osm osob mladších osmnácti let. V patnácti procentech případů se navíc pachatel dopustil trestného činu pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky.

Celkově kriminalita v prvním pololetí roku 2015 na Jihlavsku oproti loňskému roku klesla. „Letos došlo k 1 031 trestným činům. Počet případů se v porovnání se stejným obdobím vloni snížil o devadesát pět skutků. V obou letech se policistům povedla objasnit necelá polovina případů," dodala Kroutilová.

Snížil se například i počet loupežných přepadení, která letos kriminalisté prověřovali dvě. Vloni jich bylo ve stejném období šest a o rok dříve dokonce dvanáct. „Loupeže spáchané letos již kriminalisté všechny objasnili a v souvislosti s nimi zahájili trestní stíhání celkem šesti osob, z nichž jsou čtyři mladší osmnácti let," uvedla Kroutilová.

Zvýšil se ale naopak počet případů úmyslného ublížení na zdraví, ze třiceti pěti vloni na čtyřicet letos, a také počet krádeží na pracovišti. Loni policisté neprošetřovali žádný takový případ, zatímco letos jich bylo šest. Zhoršili se také nálezci, kteří letos zatajili devět nálezů, loni jeden.

Ivana Holzbauerová