Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památky otevřely své brány

Vysočina – Hrady a zámky se otevřely návštěvníkům. Turistickou sezonu památky na Vysočině zahájily v sobotu.

3.4.2017
SDÍLEJ:

Kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík s vlajkou pánů z Thurnu. Národní památkový ústav zasvětil letošní rok renesanční šlechtě, a tak si budou na Lipnici po celou sezonu vlajkou připomínat právě Thurny. Foto: Deník/Jaroslav Loskot

Platí to pro lipnický hrad a zámky v Náměšti nad Oslavou, Jaroměřicích nad Rokytnou a Telči, které spravuje Národní památkový ústav (NPU). Návštěvníci si během dubna budou moci projít prohlídkové trasy o sobotách a nedělích, jen zámek v Telči bude mít v dubnu otevřeno každý den kromě pondělí.

Během Velikonoc budou mít všechny objekty otevřeno na Velký pátek i Velikonoční pondělí.

„V Jaroměřicích nad Rokytnou začnou přípravy na oslavy Velikonoc již v pátek 7. dubna, kdy na zámku pořádáme Moravské pašije. Od 19 hodin si s Divadlem Víti Marčíka připomeneme příběh Ježíše Krista," zve na předvelikonoční akci kastelán Radim Petr.

Bohatý velikonoční program je připraven na zámku Telč. „Renesanční sály na trase A budou od středy 12. dubna do Velikonočního pondělí vyzdobeny květinami a velikonočními dekoracemi. O Bílé sobotě se na hlavním nádvoří koná velikonoční jarmark Sdílení, kde si návštěvníci budou moct zakoupit kraslice, pomlázky i další velikonoční dekorace. Nebudou chybět ani tvořivé dílny, koncert a vystoupení folklorního souboru Krahuláček," láká návštěvníky kastelán Bohumil Norek.

Zájem o náměšťské apartmány

Zámek v Náměšti nad Oslavou letos nabídne nejpestřejší program v létě. Běžný návštěvnický provoz dvou prohlídkových okruhů doplní v červenci a srpnu víkendové prohlídky instalovaného depozitáře Dětského a královského apartmánu a po celý rok též řada kulturních akcí, jejichž vrcholem bude v sobotu 26. srpna Hradozámecká noc.

„Dětský a královský apartmán byl loni zpřístupněn jen výjimečně. Zaznamenali jsme velký zájem, rozhodli jsme se proto instalovaný depozitář otevřít více," zmínil kastelán Marek Buš.

I tak zůstává apartmán v horním patře zámku exkluzivní trasou, která nebude přístupná běžně. Ne pro každého je také trasa vhodná, převýšení je tam sto schodů.

„Instalovaný depozitář ukazuje cestu, kterou se chceme v celém horním patře v interiérech ubírat v dalších letech. Naší snahou je zpřístupnit téměř celá tři křídla horního patra zámku. V jednom byly dětské pokoje a pokoje vychovatelek, v dalších dvou hostinské pokoje pro významné návštěvy. Horní patro zámku dostává tvář naprosté autenticity, jako za Haugwitzů na začátku století," poznamenal kastelán.

Další jindy nepřístupné prostory si budou moci prohlédnout návštěvníci již o zmíněné Hradozámecké noci. Mimořádně bude otevřená oratoř zámecké kaple. „Tam představíme náš nejvzácnější renesanční tisk, který máme ve sbírkách, šestidílnou Bibli kralickou," řekl Buš.

V Náměšti bude přístupná i suterénní prostora takzvané Luteránky, tedy zámecké lapidárium, kde jsou umístěny originály soch z náměšťského mostu. Luteránka je místem, kde byla umístěna bratrská tiskárna za pánů z Lomnice, ve 30. letech 16. století tam byla vytištěna Gramatika česká a další cenné renesanční tisky. Po roce 1620 byla v Luteránce uložena zrušená kralická tiskárna.

Klíč k památkám

V letošní turistické sezoně budou součástí nabídky na zámcích v Náměšti nad Oslavou a Jaroměřicích nad Rokytnou elektronické průvodce pro neslyšící návštěvníky. „Jakmile přijde neslyšící návštěvník na pokladnu, bude mu nabídnut vedle psaného textu i tablet a on s ním může absolvovat běžnou návštěvnickou trasu za doprovodu videonahrávky ve znakovém jazyce," představuje novinku kastelán náměšťského zámku Marek Buš.

V průběhu sezony 2017 bude opět fungovat věrnostní program Klíč k památkám, jehož součástí je webový informační portál a mobilní aplikace. Ta umožňuje snadné vyhledávání, prohlížení a orientaci v celém spektru státních i nestátních památek v rámci České republiky.
Nástrojem věrnostního programu jsou papírový a mobilní klíč s unikátním QR kódem, který se stává platným po načtení na pokladně konkrétní památky. Za pět zakoupených vstupenek získají návštěvníci šestý vstup na jakoukoli z památek zdarma.

Národní památkový ústav letos započal poměrně velké stavební práce na hradě Lipnice. Prohlídka lipnického hradu zahrnuje seznámení s monumentální středověkou architekturou s výhledy do dalekého kraje. Jedinečné je hradní sklepení a kaple sv. Vavřince.

Hrad v Ledči nad Sázavou s raně gotickým jádrem z poloviny 13. století má čtyři prohlídkové okruhy – muzejní historický, dětský a věž. Ceny vstupného se liší podle okruhů. Hrad nabízí také několik unikátních expozic, které se často mění. Návštěvníci si mohou prohlédnout hradní půdu nebo selský dvůr, v provozu je v sezoně i hradní kavárna.

Roštejn bez ochozu

V sobotu začala turistická sezona také na hradě Roštejn mezi Telčí a Třeští. Návštěvníci musí počítat s tím, že se letos nepodívají na hradní ochoz, do hradní kaple a botanického sálu. Prohlídková trasa B totiž bude kvůli velké rekonstrukci hradu uzavřena. „Je to ta kratší pětadvacetiminutová trasa. Rádi bychom ale lidem zprostředkovali přístup do vybraných částí, které budou obnovovány, aby se mohli restaurátorům, jak se říká, podívat pod ruce," uvedla kastelánka hradu Kateřina Rozinková. Lidé se však kvůli rekonstrukci nemusí bát, že by přišli o každoroční pravidelné akce. „Už 13. května se mohou těšit na již tradiční Roštejnský hodokvas," pozvala zájemce Rozinková na šermířské slavnosti. Chybět nebudou ani noční kostýmované prohlídky hradu či Hradozámekcá noc plánovaná na 26. srpna.

Roštejn také pro letošní rok připravil novinku, a tou jsou kostýmované prohlídky hradu pro školní skupiny a i tábory. Na ty je nutné se však dopředu objednat.

Zámek a Muzeum Velké Meziříčí vlastní od roku 2000 rodina Podstatzký-Lichtenstein. Muzejní a zámecké expozice jsou ještě uzavřeny. Do 18. dubna je od úterý do neděle otevřen výstavní sál. V něm je nyní k vidění expozice Svatba aneb Jak šel čas. Jinak budou pro zájemce během sezony připraveny dvě prohlídkové trasy – A a B.

Také na hrad Kámen se v sobotu vydali první návštěvníci. Prohlídky probíhají dle platného návštěvního řádu na obou trasách a za obvyklé vstupné. Hrad bude otevřen každý víkend od 10.00 do 17.00.

V sobotu se otevřelo rovněž jihlavské historické podzemí, které si mohou lidé prohlédnout každý den, v dubnu od 10 do 16 hodin.

Autor: Luděk Mahel, Redakce

3.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení