Vše přinese omezení nejen obyvatelům zmíněných ulic, ale i návštěvníkům nového zimního stadionu. Přestože parkoviště u stadionu je již dokončené, budou muset návštěvníci ledové plochy parkovat jinde.

„Chtěl bych vyzvat uživatele a návštěvníky sportovního areálu v Tyršově ulici, aby pro parkování využívali Masarykovu a Staňkovu ulici a staré autobusové nádraží, které je nedaleko stadionu," řekl v souvislosti se začínající rekonstrukcí ulic starosta Telče Roman Fabeš (SNK ED).

V místě se totiž začne kopat nová kanalizace a budovat nový vodovod. Auta se proto k novému parkovišti u stadionu ne vždy dostanou a nechávat je nebude možné ani ve zmíněných ulicích, jak byli místní zvyklí doposud.

Kromě rekonstrukce ulice má město v plánu letos začít s výstavbou víceúčelového hřiště na části bývalých antukových kurtů nedaleko zimního stadionu. „Nový zimní stadion dnes stojí na několika bývalých hřištích. Zmizelo pískové tréninkové hřiště a také dva antukové kurty. A je samozřejmé, že je potřeba je nahradit. Nová hřiště potřebují jak sportovci, tak i vedlejší škola," uvedl Fabeš.

A protože Telč získala pět set tisíc korun z nadačního fondu skupiny ČEZ, který je určený na podporu sportu a volnočasových aktivit, rozhodlo se město postavit vedle stadionu hřiště pro tenisty, ale i volejbalisty. Půjde-li vše podle plánu, mohlo by být dokončeno ještě letos.

Na místě starého stadionu bude park

Pokud se městu podaří získat další dotaci z ministerstva školství, je možné, že v blízkosti stadionu přibudou i další sportoviště.

Rekonstrukce čeká také prostor poblíž Belpské lávky, kde se nyní nachází starý zimní stadion. O tom, jak by mělo místo v budoucnosti vypadat, debatuje telčské zastupitelstvo už delší dobu. Diskusi posunuly návrhy studentů architektury z rakouského Krempsu. Ti navrhli především dominantní park 
a parkovací dům.

„Chtěli jsme získat pohled takzvaně zvenčí, proto se v březnu uskutečnil v Telči týdenní pracovní seminář studentů fakulty architektury z Krempsu, kteří se seznámili s historií i současností bývalého zimního stadionu," řekl Fabeš.

Starosta Telče dodal, že se studenti celkem odvážně rozhodli vrátit areálu zčásti historickou podobu, a to znovu jej přebudovat na park. Kvůli nedostatku parkovacích míst ve městě by ale v na místě měl vzniknout i parkovací dům a možná i amfiteátr. „Na veřejné prezentaci měl tento návrh pozitivní ohlas," poznamenal Fabeš.

Finální projekt si ale město nechá teprve zpracovat. Už nyní je ale jisté, že bude muset zlikvidovat betonový podklad, pod kterým se stále nachází chladicí zařízení pro bývalou ledovou plochu. Právě tomu se chtěli zastupitelé nejdříve vyhnout, protože zásah bude stát nemalé peníze. Telč proto bude muset nejprve získat zdroje financování celé rekonstrukce.

IVANA HOLZBAUEROVÁ