Teploty šplhající ke třiceti stupňům a velké sucho. Toto počasí v posledních dnech ohrožovalo výjezd parní mašinky z telčského depa. Lidé ovšem o výlet parní mašinkou na trati mezi Kostelcem a Slavonicemi nepřijdou. I když k ní bude připojen motorový vlak, který má pomoci minimalizovat riziko vzniku případných komplikací spojených se suchem.

„V neděli pořádáme na vlakovém nádraží dětský den, proto jsem se zajímala, zda kvůli suchu nebudou nějaké změny. Prý je ale vše v pořádku," uvedla Michaela Marešová z třešťského kulturního odboru.

„Vše půjde podle plánu. Nikdo nám nehlásil, že by tomu mělo být jinak," potvrdil za pořadatele parního léta v regionu předseda Společnosti telčské místní dráhy Jan Vyhlídal.

To koresponduje také s vyjádřením krajských hasičů a Kraje Vysočina. „Rizikem požárů v důsledku sucha jsme se zabývali, ale žádná opatření vydávat nebudeme," uvedla mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Případná omezení nebo zákaz výjezdu parních jízd by totiž vycházely právě z doporučení hasičů. Rozhodnutí by potom bylo na hejtmanovi Kraje Vysočina. „Po konzultaci s hasiči nic takového není na pořadu dne," potvrdil Ondřej Rázl z krajského tiskového odboru.

Plánované víkendové výjezdy proto proběhnou prakticky beze změny. Podle Vyhlídala bude za parní mašinku z jedné strany zapojen motorový vlak, který páře bude pomáhat. „V praxi to bude znamenat, že v jednom směru potáhne parní mašinka, v druhém zase motorový vlak," upřesnil Vyhlídal. Důvodem je jednak vyšší ochrana před případným rizikem požárů a také to, že se nebude muset na nádražích s parní lokomotivou složitě manévrovat a otáčet ji. „Také nebude muset vyvíjet takovou sílu, když ji v tom motorový vlak pomůže. Ten s sebou bereme také proto, abychom mohli svézt více lidí," upřesnil Vyhlídal.

Naposledy vyjela parní lokomotiva na trať mezi Kostelcem a Slavonicemi před dvěma lety. Tehdy ji také pomáhal motorový vlak.

Mašinka je v telčském depu už několik dní připravená vyrazit zítra na svou první cestu. Ve 14.40 vyjede z Telče do Kostelce a zpět. Kolem třičtvrtě na pět se zastaví v Hodicích, kde ji čeká zábavný podvečer s country kapelou. O den později se zastaví o půl čtvrté v Třešti, kde je připraveno zábavné odpoledne pro děti.

Parní zábava s lokomotivou v režii Spolku telčské místní dráhy potom bude pokračovat i nadcházející dva srpnové víkendy.