Tamní moštárna, kterou zahrádkáři sami provozují, poskytuje zájemcům své služby už od sedmdesátých let minulého století. Postupem času ale zahrádkáři zaznamenali menší zájem veřejnosti o moštování. „Lidí chodilo stále méně a přiváželi s sebou i méně jablek. Tak jsme přemýšleli, jakou novinku nabídnout, abychom se udrželi. Hledali jsme na internetu a zjistili jsme, že pasterizací moštu se zabývá pouze několik málo moštáren. Byli jsme se v některých z nich podívat a rozhodli jsme se, že do toho půjdeme," popsal Jan Trčka.

Prvotní náklady nebyly právě nejnižší. Investice se ale zahrádkářům určitě vrátí. „Pořizovací cena podobného zařízení se pohybuje od 140 tisíc korun výše. Máme spočítáno, že by se nám to mohlo po čtyřech letech vrátit," vyjádřil se Jan Trčka. Zájemci o moštování se mohou buď předem objednat nebo přijet přímo na místo. „Moštujeme ve středu a v sobotu. Když se objedná, tak přijede, zmoštuje se to a okamžitě pasteruje. Následně si odveze výsledný produkt. Pokud přijede přímo, pak u nás jablka nechá a my je do tří dnů zpracujeme," vysvětlil zahrádkář.

Výsledný produkt má podobu papírové krabice, v níž je ukryt plastový sáček s kohoutkem a s pasterizovanou jablečnou šťávou. „Vypadá to úplně stejně jako víno, které se prodává v některých obchodech. Záruku dáváme na půl roku, ale máme vyzkoušeno, že takto upravený mošt vydrží i rok," řekl Trčka. Minimální množství jablek, které musí zájemci o výrobu pasterizované jablečné šťávy přivézt, je čtyřicet kilogramů. „Je to jeden necelý pytel a je z toho tak dvacet až dvaadvacet litrů moštu," doplnil zahrádkář Trčka.

Český svaz zahrádkářů Radostín nad Oslavou má pětadvacet členů. Moštovat umí všichni. „Střídáme se. Moštuje každý, kdo má zrovna volno. Letos počítáme s tím, že moštárna bude v provozu ještě minimálně čtrnáct dní," podotkl Jan Trčka. Členové radostínského svazu zahrádkářů si už vychovávají i své nástupce. „Věnujeme se mládeži, učíme je sázet stromky a také to, jak se o ně starat. Před nedávnem jsme obdrželi sponzorský dar od žďárské firmy Hettich. Dostali jsme 13 750 korun, které použijeme na nákup vybavení a zahrádkářských pomůcek právě pro mládež," podotkl Jan Trčka.