„Příští týden, konkrétně 30. května, půjde tento návrh do rady. Nicméně radnice tento krok plánuje a je to nastavené tak, že bezplatné jízdné v MHD by platilo po dobu tíživé dopravní situace, tedy tři měsíce,“ informovala Andrea Unterfrancová z odboru informačních a komunikačních technologií Městského úřadu Pelhřimov.

Využívat MHD na svých cestách po městě bezplatně tak budou moci nejen Pelhřimovští do 31. srpna letošního roku. „Pokud budou lidé službu využívat a tato novinka by se osvědčila, pelhřimovští radní by pak uvažovali o jejím možném prodloužení. Záleží ale na tom, jaké bude rozhodnutí rady města,“ doplnila Andrea Unterfrancová.

Bezplatné jízdné v pelhřimovské městské hromadné dopravě například Michal Hirsch z Pelhřimova uvítá. „Pokud budou autobusy jezdit dostatečně často, tak MHD využívat budu. Přijatelná by pro mě byla trasa sauna - nemocnice, případně sauna - autobusové nádraží a zpět. Autem po Pelhřimovu jezdím, ale až když musím. Jinak jezdím na kole nebo chodím pěšky, takže by mi to pomohlo, hlavně když bude pršet,“ prozradil Michal Hirsch.

Bezplatné jízdné by mohlo ulehčit tíživé dopravní situaci, která v Pelhřimově vládne už od letošních Velikonoc. Komplikace se na určitých místech města objevují především z důvodu výstavby kruhového objezdu v centru Pelhřimova.

K této velké investiční akci se ale postupně přidávají další práce a opravy. „V návaznosti na výstavbu kruhového objezdu u Kulturního domu Máj provede společnost IROMEZ v ulici třída Legií, Strachovská a Na Hradišti výměnu parovodního potrubí za teplovodní. V současné době již rekonstrukce probíhá, předpokládaný termín ukončení je 31. srpna,“ sdělila Unterfrancová.

V těchto dnech jsou v plném proudu práce v úseku od ulice třída Legií k domu č. p. 1902 ve Strachovské ulice, kde se stavební práce dotknou vjezdu do ulice U Rendlíku. „V daném místě bude zhotovitelem umístěn kovový přejezd tak, aby příjezd do ulice U Rendlíku byl zachován. Ve zúženém místě v ulici Strachovská bude umístěno světelné signalizační zařízení pro řízení provozu,“ řekl Josef Koňák, vedoucí investičního odboru městského úřadu v Pelhřimově.

V další etapě dojde z pohledu stavebních prací k otevřenému výkopu parovodu v ulici Strachovská, kde přístup do ulice U Stínadel bude s ohledem na školy řešen přes ulici U Rendlíku. V návaznosti na již vedené objízdné trasy z důvodu výstavby okružní křižovatky u pelhřimovského kina Vesmír bude objízdná trasa přesunuta do ulice Boženy Němcové.

Podle Michala Hirsche ale nápad s bezplatným jízdným dopravní situaci v Pelhřimově nezlepší. „Lidé, kteří jezdí všude autem, u toho asi zůstanou. Spíš to finančně uleví lidem, kteří MHD pravidelně používají. Aby se ale v Pelhřimově výrazně snížil počet aut, musely by být zastávky na každém rohu a autobusy by musely jezdit po deseti minutách,“ poznamenal Hirsch.