Nečekaně napínavou plavbu zažili cestující v sobotu na Dalešické přehradě u Kramolína na Třebíčsku. Kvůli dešti ráno první loď nevyjela. O hodinu později se však vyjasnilo a desítky lidí vyrazily se podívat na nádherné přírodní scenérie. Kvůli vodní elektrárně Dukovany však klesla hladina natolik, že přistání k molu a nástup na něj byly dobrodružnější.

Na plavbu po přehradě jen tak nezapomene Jan František z Velkého Meziříčí na Žďársku. Pomáhal totiž lodi přistát k molu. „Na přehradě se plavím podruhé v životě. Prve jsem ale jel jinou trasu, takže je to pro mě vlastně nové. Jsme tu hlavně kvůli dětem, aby měly pěkné zážitky. To se podařilo. Každopádně to samé platí i o nás, taky budeme mít na co vzpomínat. Nejen kvůli nevšednímu zážitku. Je to tady nádherné. Ty dvě hodiny je pořád na co se dívat,“ pochvaluje si cestující.

Zdroj: Deník/Jiří Kašpárek

Přesto uvnitř lodi nebyly vnější vlivy vůbec cítit. „Není to nic, co by mělo plavbu omezit. Jen musíme být obezřetnější. A cestujícím se naopak vyskytnou výhledy, které by jinak vůbec nezažili. Uvidí totiž výjimečně i to, co je běžně zatopené,“ vypráví Jahoda. Kromě skalisek a pláží odhalila přehrada také základy zatopené chaty.

S cestou jsou spokojení také Vítek Nehasil a Lea Vepřková. Ti si přijeli Vysočinu prohlédnout z Prahy. Doprovod jim dělali čtyřnozí chlupáči. „Výlety si plánujeme tak, aby s námi mohli pejsci jezdit. Z plavby po vodě nejsou vůbec nervózní, naopak je to baví a jsou nadšení. A my vlastně taky. Navíc máme příležitost koukat i po tom, co je jinak skryté. Je to tady fajn," shodují se jednohlasně.

První den Polanka summer festu. Najdete se na fotkách?
VIDEO: Polanku v Třebíči bavil Walda Gang i Chinaski. Najdete se na fotkách?

Aby plavba byla bezproblémová, dohlíží také kapitánka Jitka Matyášovská. Ta má kapitánskou hodnost necelý měsíc. „Každá plavba je pro mě tedy nová. A takové podmínky jsem ještě nezažila. Proto jsem ráda, že nejsem na všechno sama a mám tu kolegy, kteří mi pomohou. Člověk musí kontrolovat několik věcí jako vítr a jeho směr, vlny i naklonění lodi, když všichni přijdou na jeden bok, aby se podívali, jak loď přistává,“ vypráví.

Rozhovor s jedinou kapitánkou Jitkou Matyášovskou Deník přinese v neděli. Dočtete se v něm, jak je řízení lodi náročné, jaká byla cesta ke kapitánské hodnosti a čím se od sebe jednotlivé plavby liší.