Podmínky se zdají být solidní, ale definitivní rozhodnutí, jestli bude závod u osady Větrov, padne až v pátek.

Sněhu dostatek, předpověď na pátek a víkend však nevalná. Hrozí oteplení, včera večer navíc začalo pršet a déšť hlásí i na další dny. „Uvidíme, musíme doufat, že pršet přestane a to oteplení nebude takové. Já jsem stále optimista. Dneska (ve čtvrtek pozn. red.), jsme tam byli a sněhu je tam dost. A pokud by se jen oteplilo, a bylo kolem sedmi stupňů, tak by to závodu tolik neublížilo. V noci je chladno, takže závod by se jel dopoledne, asi v deset nebo v jedenáct," říká Bohumil Novák, jeden z pořadatelů lyžařského poháru. „A na příští týden už hlásí zase ochlazení, tak snad to vyjde," přeje si.

Rozhodne se v pátek

Premiéru dvanáctého ročníku by tedy v sobotu obstaral závod u osady Větrov. „Stopy jsou upravené, a tam jsou i celkem kryté v remízkách, sníh se tam drží daleko víc," odůvodňuje Novák, proč zrovna toto místo. „Ale definitivní rozhodnutí učiníme až v pátek," říká Novák a poukazuje na webové stránky www.bezecvysociny.cz, kde případní zájemci v pátek večer určitě zjistí, zda se letošní premiéra uskuteční, či nikoliv.

Pokud ano, tak jet by se mělo na tříkilometrovém okruhu. „Chlapi by jeli třikrát, ženy dvakrát a děti jednou," nastiňuje organizátor. „Děláme tam většinou intervalové starty, funguje to tam dobře. Akorát tam není moc parkovacích míst, a není zázemí, ale to je u lyžařských závodů obvyklé," doplňuje.

A jakou případně čeká účast? „Myslím, že lidi se těší, ale nevím, jak to bude. Pár roků zpátky jsme měli velikou účast, to byly zimy pěkné, to šlapalo jako hodinky. Ale ty poslední zimy to nabouraly. Je jasné, že když si to nemůžete osahat a vyjet si sami, tak se vám hned na závody nechce," říká Novák.

A jestli počasí bude přát, tak už jsou na programu další dva závody. „Jsme domluvení, že by se 17. ledna jelo v Řásné, o týden později by měly být závody ve Studené. Pokud by to vyšlo, tak bychom tím splnili tři závody, které je nutné odjet, aby se mohl vyhodnotit pohár," dodává Bohumil Novák.