Majetkové vypořádání mezi Svazem vodovodů a kanalizací (SVAK) a Jihlavou, která z tohoto svazu vystoupila, se nepatrně posunulo k cíli.

Mimořádná valná hromada SVAKu schválila návrh smlouvy na majetkové vypořádání se statutárním městem, teď bude záležet na představitelích Jihlavy, magistrátních úřednících a právnících, kteří město v nepřehledné kauze zastupují, aby se vyřešení spletitého problému přiblížilo.

Právě proto je namístě opatrnost. Uplynulé měsíce ukázaly, že obě strany sporu mají na majetkové vypořádání diametrálně rozdílný pohled.

Podle lidí ze SVAKu by se obě strany měly dohodnout během nadcházejících čtyř měsíců. „Máme takovou před-stavu, že se smlouva uzavře tak, abychom mohli fungovat odděleně od prvního července 2014," poukázal na přelomový termín předseda svazu Jiří Vlach.

Návrh smlouvy označil za dostatečně propracovaný. Na jeho přípravě se podíleli právníci i zkušení technici. Členské obce, které tvoří SVAK, měly text s předstihem k dispozici. Drtivá většina staros-tů k němu nevznesla žádné připomínky, výhrady před schvalováním sedmistránkového dokumentu na valné hromadě nebyly nikterak zásadní.

Primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS) by měl text návrhu smlouvy dostat do ruky v těchto dnech. „Nejpozdě- ji v úterý 4. března návrh smlouvy podepíšu a poté ho předám primátorovi statutárního města," řekl po mimořádné valné hromadě Vlach.

V dalších týdnech bude na tahu Jihlava. Návrh smlouvy na převod majetku za stamiliony korun půjde do zastupitelstva, právě sedmatřicet zastupitelů bude o smlouvě rozhodovat. „Návrh smlouvy jsem neviděl, jsem zvědavý, co v ní bude. Byl bych rád, kdybychom tuto smlouvu mohli co nejrychleji uzavřít, na druhé straně jsem zaslechl, že se návrh nebude městu líbit, takže si skutečně počkám na oficiální předlohu," nechtěl se pouštět do nepodložených spekulací primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal (ODS).

Vlach označil návrh smlouvy z devadesáti procent za nezpochybnitelný. Pokud zbývajících deset procent představuje spor kolem úpravny vody Hosov, tak ale nemusí ani ony čtyři měsíce na oddělení a předání majetku stačit. „Jsem zvědavý, jak si SVAK vypořádání úpravny vody Hosov představuje," řekl Vymazal.

Předmětem připravované smlouvy o majetkovém vyrovnání SVAKu s Jihlavou je vydání majetku v hodnotě 681 milionů korun.

SVAK nechal veškerý majetek ocenit, výše uvedené číslo považuje za podložené.

Statutární město Jihlava ale mimo jiné spočítalo i výši škody, která měla vzniknout otálením s vydáváním majetku vinou svazu. A chce náhradu. A upozorňuje na to, že další problémy mohou přibýt, pokud by se vypořádání dál vleklo.

SVAK naopak opakuje, že si Jihlava majetek nepřebírala, a za průtahy tak může ona.

Jihlava vystoupila ze svazu k 31. prosinci 2012, za celý uplynulý rok se ale kauzu nepodařilo dořešit.

Během roku 2013 došlo na základě nároků statutárního města k částečnému vydání majetku, do převodu se dvakrát vložil krajský úřad. Ke 20. září vydal SVAK Jihlavě majetek v hodnotě 341 milionů korun. V tomto případě šlo o majetek města, k němuž bylo na SVAK převedeno právo na hospodaření.

Ke 4. říjnu pak vydal SVAK Jihlavě majetek v hodnotě 85 milionů korun. V tomto případě se jednalo o městský majetek vložený do majetku SVAKu.

Mimořádná valná hromada SVAKu schválila také několik doprovodných dokumentů. Mezi nimi i čtyřstrannou dohodu o úpravě vzájemných práv a povinností vlastníků provozně souvisejících vodovodů, pod níž jsou místa pro podpisy zástupců Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko, statutárního města Jihlavy, a obou vodárenských společností, tedy VAS a JIVAK.