Františka Růžičku z Moravských Budějovic, který je obviněn z víkendové vraždy bývalého vyhazovače Martina Vavrečky z Lesonic na Třebíčsku, vzal v úterý jihlavský okresní soud do vazby. „Soudce vyhověl mé žádosti o vzetí obviněného do vazby, protože je obava, že by mohl utéct či na svobodě ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky," řekl krajský státní zástupce Jiří Morava.

Osmačtyřicetiletý František Růžička využil podle informací Deníku svého práva a k případu odmítl před soudem i policií vypovídat. Ještě v úterý byl převezen do vazební věznice v Brně, kde bude čekat na soud.

Jedenáct trestů

František Růžička byl za svůj život zatím jedenáctkrát odsouzen. Z toho třikrát nepodmíněně. Naposledy dostal trest v loňském roce, kdy mu Okresní soud v Jihlavě udělil 250 hodin obecně prospěšných prací za řízení pod vlivem návykové látky.

První trest přišel v devatenácti letech. Okresní soud ve Znojmě mu v roce 1984 udělil podmínku a o rok později v roce 1985 byl amnestován. V roce 1986 stanul před Vojenským obvodovým soudem v Českých Budějovicích. Tehdy odešel poprvé s nepodmíněným trestem na dvanáct měsíců za vydírání, ublížení na zdraví a útisk. Pravděpodobně šlo o důsledek šikany na vojně. Z vězení vyšel v prosinci 1986.

O čtyři roky později stanul před městským soudem v Brně. Za útok na veřejného činitele dostal osmnáct měsíců. Z vězení vyšel v březnu 1993.

Další nepodmíněný trest na deset měsíců dostal za výtržnictví a ublížení na zdraví. Rozsudek vynesl Okresní soud v Třebíči. Tentýž soud pak Františka Růžičku soudil ještě šestkrát. Ani v jednom případě už ale nešlo o nepodmíněný trest. Většinou šlo o peněžité tresty, obecně prospěšné práce a podmínku. Znovu to bylo za útok na veřejného činitele, výtržnictví, maření výkonu úředního rozhodnutí a výhrůžky smrtí. V jednom případě, kdy byl obžalován z neplacení výživného, byl obvinění zproštěn.

Cesta do Anglie

Zajímavý je případ, kdy Růžička a jeho družka skončili před soudem kvůli tomu, že zanedbali péči o své děti. Podle obžaloby je neposílali do školy v době, kdy odešli žít do Anglie. Bylo to v období od září 2010 do června 2011. Podle informací od úřadů v Anglii děti nikdy do žádné školy nechodily.

Okresní soud v Třebíči na konci roku 2011 kauzu projednal a došel k názoru, že šlo pouze o přestupek. Na konci loňského ledna soud předal spis na budějovickou radnici. Tamní úředníci v úterý nechtěli říct, jak byla věc uzavřena s odkazem na mlčenlivost, kterou jim v přestupkových řízeních ukládá zákon. Za neposílání dětí do školy mohli rodiče dostat až třítisícovou pokutu.

Kriminalisté v pondělí Růžičku obvinili ze zločinu vraždy. Podle dosavadních výsledků vyšetřování ji měl spáchat po předchozím uvážení a s rozmyslem. V noci ze soboty na neděli měl na toaletách po předchozím konfliktu zákeřným způsobem zezadu několikrát bodnout čtyřiatřicetiletého Vavrečku do krku a dalších míst na těle.

Řidič kamionu, který dříve v disko klubu Sahara pracoval jako vyhazovač, na místě útoku zemřel. Růžička podle svědků po incidentu rychle odešel.

Podle kriminalistů po cestě zahodil nůž, který předtím sháněl po restauracích. Zašel například do nedaleké restaurace U Koníčka, ale barmanku, mu odmítla nůž dát. Růžička jí řekl, že si ho tedy sežene jinde.

Růžička podle svědků v klubu Sahara vypil několik piv a panáků whisky. Policie už v úterý požádala veřejnost o pomoc při pátrání po vražedné zbrani. S největší pravděpodobností jde o nůž.

Kriminalisté zatím netuší, o jaký typ nože jde. Podle kriminalisty Pavla Kubiše může nůž ležet kdekoli v Moravských Budějovicích. V případě, že někdo objeví volně odhozený nůž, měl by to oznámit na lince 158.