VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatelé z Rašínovy ulice: Kvůli opravám nám klesl zisk

Humpolec – Rašínova ulice 
v Humpolci se už měla pyšnit novou silnicí, novými parkovacími místy a chodníky.

31.8.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto. Foto: Archiv VLP

Skutečnost je ale jiná, na místě jsou dělníci, kteří mají plné ruce práce. Největší letošní investice města za 14,5 milionu korun nabrala zpoždění. Nespokojenost s průběhem prací i s postojem města vyjadřují podnikatelé, kteří v ulici provozují obchody.

Jak uvedl místostarosta Humpolce Květoslav Namyslo (ČSSD), podle nových plánů by práce v ulici měly skončit 11. září, přičemž tuto středu by tam chodci měli již chodit po nových chodnících. Živičné povrchy dělníci položí 
8. a 9. září. „Na zpoždění má vliv několik faktorů, které jsme odhalili až v průběhu stavby. Hned v počátcích rekonstrukce jsme například přišli na to, že projekt opravy kanalizace je špatný. Dále jsme museli řešit tři nebo čtyři přeložky kabelů vysokého 
i nízkého napětí, protože jsme až přímo na stavbě zjistili, že jsou položeny v malé hloubce," popsal Namyslo hlavní komplikace.

Zpoždění stavby dělá vrásky na čele především majitelům obchodů, kteří kvůli rekonstrukci pociťují výrazné ztráty na tržbách. Někteří své krámky několikrát zavřeli. Problém vidí i v tom, že je město o nastalé situaci dostatečně neinformovalo. „Ještě 
s paní od vedle jsme šly na radnici a tam jsme se čirou náhodou dozvěděly, že od 
18. srpna je z ulice v podstatě uzavřené staveniště a že vstup dovnitř je pro pěší na vlastní nebezpečí. To nám ale nikdo včas neřekl," stěžovala si Deníku majitelka second handu Miroslava Hamáčková.

Přitom v srpnu a v září, kdy se děti chystají do školek 
a škol, mívá prý největší tržby. „Na město jsme chodili, jak my obchodníci, tak majitelé domů, protože nám všem bylo jasné, že firma nedokončí práci v termínu. Od konce dubna, kdy opravy začaly, až do konce července se zde skoro nic nedělo, i kolemjdoucí se divili, jak tu dělníci dlouhé hodiny posedávají. Jenže na městě nám bylo řečeno, že když nebude hotovo v termínu, tak firma zaplatí penále. Ale že my obchodníci kvůli tomu máme problémy, které pro nás mohou být likvidační, je nezajímalo," povzdychla si Hamáčková. Tržby prý klesají hlavně od doby, kdy jsou v ulici rozkopané chodníky.

V pátek zavřelo i hodinářství. „Teprve před týdnem 
k nám přišli z města s tím, 
že opravy mají zpoždění. Lidé by tu neměli procházet, tak jsme zavřeli," řekla spolumajitelka hodinářství Jaroslava Beranová.

Beranová pokračovala s tím, že například nechápe, proč dělníci nejdříve dláždili ostrůvky do silnice, a ne chodníky. „Pracují tu od konce dubna a až posledních čtrnáct dní to vypadá, že opravy někam postoupily," podělila se o svůj názor spolumajitelka hodinářství. I ona potvrdila, že tržby zejména za červenec a srpen jsou daleko nižší než v minulých letech.

Miroslava Hamáčková ze second handu ještě uvedla, že minimálně šest lidí podepíše žádost o kompenzace a podá ji na radnici. „Tam nám řekli, že o odškodnění budou uvažovat, ale jak to nakonec dopadne, nemůžeme vědět. Proto sami sepisujeme žádost o kompenzace, protože máme opravdu velké ztráty. Zatím je nás šest a ostatní uvažují, zda se připojí," řekla Hamáčková.

Namyslo reagoval, že první kontakty s lidmi z Rašínovy ulice navázali už před dvěma lety při přípravě projektu oprav, kdy řešili hlavně odvod dešťových vod, s nímž byl v ulici problém. „Před zahájením stavby jsme oslovili a pozvali na schůzku všechny majitele nemovitostí. Pokud nepředali informace svým nájemníkům, od kterých inkasují nájemné, co dodat," sdělil místostarosta.

Právě na popud této schůzky rozdělili rekonstrukci na dvě etapy. Namyslo přemítal, že by možná ke zpoždění nemuselo dojít, kdyby ulice byla hned na začátku oprav uzavřena celá, s čím se také původně počítalo.

„Nakonec jsme ale vyhověli žádosti podnikatelů, kteří v Rašínově ulici mají obchody, a rozdělili jsme rekonstrukci na dvě části. Nejprve jsme uzavřeli úsek od křižovatky s ulicí Jana Zábrany ke křižovatce s ulicí Smetanovou. Když jsme přišli na problémy v této části, dělníci klidně mohli pracovat v té druhé, jenže ta byla ještě průjezdná," uvažoval Namyslo.

Zároveň ale podotkl, že firma město neupozornila, že daný termín dokončení stavby nestihne. „Zhruba před týdnem jsme měli jednání s majitelem společnosti. Dostali jsme do rukou nový harmonogram prací a budeme jej důsledně sledovat. Počkáme, až ulice bude opravená, a pak podle uzavřené smlouvy sečteme sankce," uvedl místostarosta města.

Podnikatelům z ulice prý řekl, že co se týče kompenzací, mohou si podat na město žádost. „Naše právní kancelář posoudí, na co mají nárok. Ze zákona platí, že při takovýchto akcích musí mít pěší zajištěný přístup, což tak bylo," zmínil Namyslo.
Kompletní opravy Rašínovy ulice provádí firma Konstrukce a dopravní stavby ze Zbraslavic.

Autor: Aneta Slavíková

31.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studentské prezidentské volby v Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě.
15

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Ilustrační foto.

Koncert podpoří nedonošené děti

Smutná statistika: Řidiči před jízdou pijí i fetují

Vysočina – Za volant pod vlivem alkoholu usedají řidiči - muži i ženy, v kteroukoliv denní dobu. Řidiči si ale stále častěji dopřávají i jiné omamné látky, než jen alkohol.

Brod po dvaceti letech zavedl nový systém hromadné dopravy

Havlíčkův Brod – Největší změnu systému Městské hromadné dopravy za posledních 22 let právě zažívají obyvatelé Havlíčkova Brodu. Nové jízdní řády cestujícím přinesly častější spoje v ranních a odpoledních špičkách, a také lepší návaznost na vlakové a autobusové přípoje. Nevýhodou je ale častější přestupování.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze Základní a mateřské školy Šlapanov

Havlíčkobrodsko - Havlíčkobrodský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Havlíčkobrodsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Havlíčkobrodska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze základní školy ve Šlapanově.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Šlapanov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 13. prosince pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT