Ta zrušila tento poplatek už začátkem letošního roku. To díky vlastní zkušenosti potvrzuje i tatínek Petr Junek z Pelhřimova. „Ještě 
v prosinci nám v nemocnici řekli, že budeme platit 500 korun a v únoru, kdy manželka rodila, už po nás žádné peníze nechtěli," popsal vývoj se zmíněnými poplatky Junek.

PŘEDPORODNÍ KURZ
Prozradil také, že jelikož jeho manželka navštívila předporodní kurz, poplatek za přítomnost blízké osoby u porodu měl činit už jen 300 korun.

Tento poplatek byl v Nemocnici Pelhřimov platný do roku 2015. „Hlavním důvodem zrušení poplatku byla skutečnost, že chceme nalákat rodičky, aby využily možnosti rodinného prostředí porodu v naší porodnici, a tedy zvýšit počty porodů a více tak býti dostupní našim rodičkám," popsala mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo.

Poznamenala také, že v loňském roce doporučilo zrušení poplatků Ministerstvo zdravotnictví.
Většina tatínků a ostatních blízkých ale problém 
s placením tohoto poplatku neměla. „Sám nevidím nic špatného na tom, když za možnost být u porodu své ženy zaplatím. Když to tak řeknu, tak jsem byl pro ně 
v nemocnici spíš přítěží. Museli se o mě postarat, dát mi hygienické oblečení 
a ještě mi podat potřebné informace," vyjmenoval Junek.

POZITIVNÍ PŘÍSTUP
Pozitivní přístup k již zrušeným poplatkům za přítomnost doprovodu 
u porodu popisují i ve zmíněné nemocnici. „Většinou tatínkové neměli problém uhradit tuto částku, chápali, že s jejich pobytem v porodnici nám vznikají jisté náklady," sdělila vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Pelhřimov Jitka Plášilová.

Částkou 500 korun si tatínci platili mimo jiné i občerstvení. „V této částce bylo zahrnuto látkové oblečení, boty, dezinfekce, edukace doprovodu porodní asistentkou nebo lékařem 
a káva nebo čaj," přiblížila Černo.
Dodala také, že v dnešní době u většiny porodů chce mít rodička svůj doprovod. Většinou jsou to prý partneři, kteří doprovázejí ženu k porodu.