„Podobné kontrolní akce budou na Vysočině pokračovat i v dalších týdnech," řekla policejní mluvčí Dana Čírtková. Policistům při kontrole pomáhal i speciální mobilní rentgen celní správy.

Kontrolní akce, při níž policisté spolupracovali s celníky, začala v úterý 7. července na parkovišti na 139. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu u Velkého Meziříčí.

Policie v minulých týdnech zintenzivnila na území celé republiky činnost při odhalování případů nelegální migrace. Kraj Vysočina je z pohledu cizinecké policie tranzitním územím pro uprchlíky ze třetích zemí. „Jako rizikové lokality byly vyhodnoceny mezinárodní silnice číslo 38 a dálnice D1. Rizikovým faktorem jsou také mezinárodní vlakové spoje a mezinárodní autobusové linky," uvedla mluvčí.

Naposledy policisté na Vysočině odhalili nelegální migranty v pátek 26. června kolem druhé hodiny v noci při kontrole mezinárodního linkového autobusu na trase Vídeň – Berlín na odpočívadle na 89. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

V autobuse jelo osm mužů ze Sýrie a jeden ze Somálska bez průkazů totožnosti. Cizince, z nichž byl jeden mladistvý, policisté zajistili a převezli do Jihlavy na odbor cizinecké policie. Z vyšetřování vyplynulo, že sedm cizinců ze Sýrie požádalo o azyl v Rakousku, na území státu ale nezůstali a cestovali dále ve směru do Německa.

Od začátku letošního roku policisté zjistili 13 případů tranzitní nelegální migrace přes území Kraje Vysočina. Zajistili 38 lidí, z toho sedm dětí. Šlo o státní příslušníky Kosova, Sýrie, Afghánistánu, Vietnamu, Číny, Iráku, Alžírska a Maroka, kteří žádali o azyl především v Rakousku a v Maďarsku. „S těmito lidmi bylozahájeno takzvané dublinské řízení a jsou průběžně předáváni na území státu, kde poprvé podali žádost o azyl nebo mezinárodní ochranu," uvedla mluvčí.

V této souvislosti policisté vyšetřovali pět přečinů organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Přečinů se dopustili převaděči ze Švédska, Norska, Německa, Itálie a Polska.