Policie se tak rozhodla reagovat na nepříznivá čísla nehodovosti, která vykazují jejich statistiky.
„V rámci mimořádné dopravně bezpečnostní akce se zaměříme na chování řidičů na silnicích všech tříd v našem kraji a především na úsecích komunikací, na nichž dochází nejčastěji k dopravním nehodám. Jde o reakci na letošní negativní vývoj dopravní nehodovosti na silnicích Vysočiny, a také na skutečnost, že stále častěji při dopravních nehodách i při běžných silničních kontrolách zjišťujeme, že řidiči usedají za volant pod vlivem alkoholu," uvedl vedoucí odboru služby dopravní policie na Vysočině Jan Kostečka.
Že dopravních nehod v kraji letos výrazně přibylo, potvrzuje i policejní mluvčí Dana Čírtková: „Policisté na Vysočině vyšetřovali od začátku roku do konce února celkem 622 dopravních nehod, což je o 87 dopravních nehod více než za první dva měsíce loňského roku – vyjádřeno procenty jde o nárůst o 16 procent. Vzhledem k velice mírnému průběhu zimy jde o alarmující čísla."
Při letošních dopravních nehodách zemřeli tři lidé, 16 účastníků se těžce zranilo a 194 dalších utrpělo lehké zranění. V případě těžkých zranění jde o meziroční nárůst o 33 procent, v případě lehkých zranění jde o nárůst o devět procent.
Na většině dopravních nehod se dlouhodobě podílí výraznou měrou nekázeň řidičů v kombinaci s nepřiměřenou rychlostí. Ve většině případů provedené dechové zkoušky vykazují hodnoty vyšší než jedno promile alkoholu. Výjimkou nejsou ani případy, kdy řidičům koluje v krvi více než 2,5 promile alkoholu.
Na vyšším počtu dopravních nehod se výrazně podílí i střety vozidel se zvěří. Jen za letošní leden se takových nehod stalo 129.