„Do centra Polné se řidiči v tyto dny nedostanou. Budou pro ně připravena záchytná parkoviště a ve městě platit přísný parkovací režim. Pro návštěvníky slavností bude zajištěna i doprava autobusy z dobronínského vlakového nádraží, z Havlíčkova Brodu a Jihlavy. Lidé bohužel přijdou o jízdy parním vláčkem, které se nepodařilo dojednat," přiblížil starosta Jindřich Skočdopole.

O posledním srpnovém víkendu si v Polné připomenou 770 let od první písemné zmínky o městě, zároveň dojde k zpřístupnění děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie s novou církevní expozicí a na městských oslavách nebude chybět ani velký sraz všech polenských rodáků.

Po celé tři dny bude připraven bohatý program. Za zmínku stojí sobotní bohoslužba s účastí kardinála Dominika Duky, historický průvod a noční prohlídky polenského chrámu. Vedle tradičních kulturních akcí v Polné přichystali i některé zajímavosti.

Maso z pečeného vola pomůže školce

„Jedna z místních firem se rozhodla, že upeče třímetrákového vola tak, jak si ho pekli naši předci. Maso se bude prodávat za symbolickou částku, výtěžek z jeho prodeje půjde na rozvoj mateřské školy," doplnil starosta s tím, že kompletní program slavností lidé naleznou na webových stránkách města.

V rámci oslav se do popředí zájmu dostane hlavně děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie, který byl v roce 2009 vyhlášen národní kulturní památkou. Jen za poslední dva roky se do oprav fasády, střechy, ohradních zdí, vnějších přístupových cest, restaurování sousoší svatého Petra a Pavla a vytvoření nového církevního muzea investovalo 44 milionů korun. Město se na tom podílelo čtyřmi miliony.

Od roku 2000 až do současnosti probíhají v rámci programu Záchrana architektonického dědictví Ministerstva kultury i opravy interiérů. Obnova vnitřní části chrámu je téměř hotová a podařilo se na ni sehnat okolo 50 milionů korun. Na rekonstrukci ale stále čekají hlavní chrámové varhany.