Její činnost bude z aktuálního projektu oficiálně financována do letošního října, ale pracovníci věří, že služby budou moci poskytovat i v budoucnu.

„Naše poradna je otevřena dvakrát týdně, a to v pondělí a ve středu vždy od patnácti do šestnácti hodin. Funguje to ale tak, že pokud mě klient kdykoliv telefonicky kontaktuje, jsem mu k dispozici a můžeme se domluvit individuálně," uvedla pelhřimovská poradkyně Zuzana Pechová. Poradna v okresním městě nyní sídlí v ulici Tylova 837, ale od prvního června by se měla přestěhovat do Váňovy vily pod pelhřimovským úřadem práce.

Služby zdarma a anonymně

Důležité je, že služby poradny klienti využívají zdarma a anonymně. Schůzky s poradcem navíc nejsou časově limitovány. „Nejčastěji se jedná o profesionální rozhovor s poradcem. Dále klientům pomáháme s orientací v právní problematice. Ale každý případ je jiný," přemítala Pechová.

Jak Zuzana Pechová dále řekla, do února letošního roku jejich pomoc vyhledalo třiadevadesát obětí. Potřební se v poradně mohou dozvědět odpovědi například na to, jak a kde podat trestní oznámení, jak získat informace o vyšetřování, jak sepsat odvolání a jak uplatnit nárok na náhradu škody, jaké jsou možnosti mimosoudního řešení konfliktu, co dělat v situaci, kdy pachatel odmítá odpovědnost za trestný čin nebo jak se vyrovnat s psychickou újmou, pocity bezmoci, vzteku a strachu.

Obětí trestného činu se rozumí člověk, jemuž pachatel způsobil majetkovou či nemajetkovou újmu, nebo se na jeho úkor nezákonně obohatil. Zvláštní kategorií jsou pak takzvaně zvlášť zranitelné oběti.

Pomohou komukoliv

Těmi jsou děti, mentálně, fyzicky či psychicky postižení lidé nebo oběti sexuálních trestných činů. Mezi ně patří například oběti domácího násilí či oběti trestného činu obchodování s lidmi. Tyto osoby mají podle zákona zajištěnou vyšší míru podpory a práv.

Služeb pelhřimovské poradny může vyžít kdokoliv bez ohledu na druh trestného činu nebo na stav trestního řízení.