Potravinová banka, která v Ledči funguje už třetím rokem, o něj usilovala hned po svém založení. Koupě dodávky se mohla uskutečnit jen díky podpoře České federace potravinových bank, Nadaci ČEZ a Výboru dobré vůle – Nadaci Olgy Havlové. Slavnostního předání se ze zástupců zmíněných institucí zúčastnil pouze zástupce Daniel Novák z Nadace ČEZ.

„Celé je to hlavně vaše zásluha, tedy vás pracovníků potravinové banky. Rádi pomůžeme dobré věci, ale důležité je, ozvat se," řekl mimo jiné Novák.

Automobil je pro potravinovou banku velmi potřebný. „Využijeme ho na svoz a rozvoz potravin po celém kraji. Mezi bankami také probíhá výměnný obchod, stejně tak se sváží i potraviny a třeba také drogerie z jedné banky do druhé. K tomu je auto nezbytné. Doposud se nám také stávalo, že když nám zavolali z nějaké firmy s nabídkou potravin, neměli jsme se pro ně jak dopravit. Museli jsme převoz zajišťovat, a to bylo mnohdy složité. Teď už nám tyto problémy nehrozí." pochvaloval si předseda Potravinové banky Vysočina Miroslav Krajcigr. „Fungujeme již déle než tři roky, auto jsme sháněli od začátku. Ale vždy se naskytly potřebnější věci, do kterých bylo třeba investovat. Museli jsme například vybudovat sklad a celé zázemí. Nyní, když už vše funguje, přišla řada na auto. Sehnali jsme dodávku, která je sice šest let stará, má něco najeto, ale nám ještě skvěle poslouží," dodal Krajcigr.

Předání provázel bohatý program, o který se postaralo Centrum denních služeb Barborka. Nechyběl zpěv či vystoupení s velkým bublifukem. Proběhla i prohlídka prostor potravinové banky. Nachází se v něm například sklad s oblečením či sklad s potravinami, jehož rozšíření a renovace je také v plánu, a to za prostředky Ministerstva zemědělství.

„V rámci programu Podpora činnosti potravinových bank a dalších subjektů s humanitárním zaměřením je připraveno 30 miliónů korun. Jsou určené humanitárním organizacím a charitám například na rekonstrukci a výstavbu skladů i na jejich provoz, včetně mezd pro zaměstnance," přiblížil mluvčí ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Andrea Provazníková