Skautská pouť, kam se každoročně sjíždějí stovky lidí, je tradiční akcí brněnské diecéze, letos se uskuteční po šestadvacáté. Skautské poutě se konají v brněnské diecézi od roku 1990, vždy kolem svátku patrona skautingu svatého Jiří. „Tradice začala při první z těchto poutí v Rajhradu," doplnil Pavel Opatřil, duchovní rádce brněnské diecéze, pod jehož záštitou se poutě konají. „Na Žďársku se skautská pouť uskuteční podruhé," připom-něl žďárský farář Záleský.

Pouť začne v sobotu v kostele Božího milosrdenství ve Slavkovicích, kde je od 9.45 do 10.45 hodin připravené setkání s otci palottiny, modlitba i možnost zpovědi. Program je organizovaný tak, aby se mohli připojit ti, co budou postupně přicházet od vlaku.

Cesta povede nenáročným terénem, mapku s trasou dostanou poutníci ve Slavkovicích. „Odtud půjdeme do Žďáru nad Sázavou ke kostelu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře," dodal Vladimír Záleský, jinak také Šagi. „To je moje skautské jméno, jsem také skaut," usmál se Záleský.

Na Zelené hoře bude od 12.30 do 14 hodin každou půlhodinu modlitba, zajištěn je průvodcovský program i hra. Poutníci se pak vydají na druhé nádvoří žďárského zámku, kde se budou moci z vlastních zásob občerstvit, odpočinout si a zúčastnit se dalších her.

Na 15. hodinu je připravený slavnostní nástup a přivítání biskupa Vojtěcha Cikrleho, jenž bude sloužit mši v bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Bazilika patří k pěti místům brněnské diecéze, kde se letos otevřely Svaté brány. Na přání papeže Františka se u příležitosti oslav probíhajícího Svatého roku 2015 poprvé v dějinách otevřely i mimo Řím.

Kdo se nemůže zúčastnit celé pouti, může se kdykoli připojit, nejpozději ale v 15 hodin u baziliky. Občerstvení by si měli poutníci vzít s sebou, čaj a koláče zajistí pořadatelé.