Cenu minulý týden slavnostně převzal sládek a ředitel pivovaru Vladimír Veselý, který v podniku působí přes 25 let.

„Je to hlavně jeho zásluha. Vážíme si toho, je to ocenění poctivého vaření piva bez přísad, enzymů a stabilizátorů," uvedl obchodní ředitel pivovaru Jiří Vacek.

Vyhlašovatelem soutěže je měsíčník Pivo, Bier & Ale, který zmíněnou pivovarnickou akademii založil. Do soutěže se nedá přihlásit, hodnotitelé si namátkově kupují piva a ta pak degustují.

Život kolem piva

Dvanáctka je vlajkovou lodí pivovaru, tvoří asi 70 procent jeho výstavu, který se za posledních deset let zvýšil téměř dvojnásobně, až na 41 tisíc hektolitrů ročně.

Vacek nesouhlasí s předsudkem, že by „desítku" pili chudší, zatímco dvanáctku bohatší konzumenti, spíš podle něj záleží na počasí nebo na činnosti, kterou dotyčný dělá.

„Trochu ale mizí společenský život kolem piva, kdy se chlapi sešli, okomentovali fotbal, manželky a další věci. Je to patrné zvlášť na venkově, kde se hospody neudrží, a chlapi pak sami v garáži pijí lahváče ze supermarketu," přináší svůj postřeh obchodní ředitel.

Pivovar by chtěl víc oslovit mladší generaci, která má spíš sklon k energetickým drinkům.

„Proto pořádáme tradiční Poutníkfest na dvoře pivovaru.  Dále sponzorujeme nemálo sportovních a zábavních akcí konaných na Pelhřimovsku," dodává Jiří Vacek.

Co se týká regionů, Pelhřimovsko vykazuje ustálený prodej Poutníka. „Daří se nám prodávat na jižní a severní Moravě, v Praze a kolem ní, ze zahraničí pak na Slovensku, ve Slovinsku, Polsku a jednáme v Maďarsku," vysvětluje obchodní ředitel.

Zvýšení daně z přidané hodnoty nebo devalvace koruny sice podle něj zvedly ceny vstupních surovin, ale pivo Poutník zdražovat nechce.

„Vzali jsme zvýšené náklady na sebe. Co vyděláme, investujeme do pivovaru," říká Vacek. Loni se kompletně modernizovalo chlazení, teď to bylo nové potrubí a nové hořáky na varně, na letošní sezónu se chystá myčka beden.

Čtrnáctka jede

Slad na výrobu piva nakupuje pelhřimovský pivovar z Rajhradu nebo ze společnosti Raven, chmel je žatecký granulovaný, kvasnice jsou z Budvaru. Samostatnou kapitolou je vysoce kvalitní voda z Křemešníka.

Kromě desítky a dvanáctky Poutník vyrábí příležitostné čtrnáctistupňové speciály.

Příští týden půjde do prodeje ten velikonoční, který se objeví na prodejních místech pivovaru a podle Vacka se chystá i akce na jeho prodej.