Oheň tam totiž zachvátil dům, který se nachází jen 300 metrů od tamního náměstí a navíc sousedí s dalšími dvěma domy. Před příjezdem hasičů k nebi šlehaly až několikametrové plameny.

„Když jsme přijeli, hořela celá střešní konstrukce. V jednu chvíli hrozilo dokonce zřícení objektu. Krov jsme nezachránili, ale vnitřní prostory i okolní objekty bohudík ano," popsal dramatické okamžiky zásahu zástupce velitele SDH Černovice Jiří Hrubý.

Jaroslav Řeháček z Černovic k tomu dodal: „V takovémto rozsahu u nás už hodně dlouho nehořelo. Celý barák byl v plamenech."

Předběžná škoda vzniklá požárem byla odhadnuta na 600 tisíc korun, příčina je v šetření. Ovšem vyšetřovatelé nevylučují, že se jedná o práci žháře. „V tuto chvíli pracujeme i s možností, že požár mohl někdo úmyslně založit," nechala se slyšet mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Požár, který černovičtí starousedlíci už dlouhou dobu nepamatují, byl krajským hasičům ohlášen tři minuty po půl páté ráno. Na místo  vyjely tři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů.

„I když jsme od začátku pracovali s informací, že je dům trvale neobydlený, nemohli jsme vyloučit možnost, že v době vzniku požáru mohl být někdo uvnitř. Provedeným průzkumem byla naštěstí přítomnost osob vyloučena," zdůraznila Petra Musilová.

Kromě hašení požáru se jednotky z Pacova, Kamenice nad Lipou a Černovic zaměřily také na ochranu okolních objektů, aby zabránily rozšíření požáru, což se jim naštěstí povedlo.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o dům, který se nachází v rodinné zástavbě, byla práce o to náročnější. Krov shořel celý. Po dohašení jsme střešní konstrukci museli rozebrat, aby nespadla sousedům na dvůr," uvedl Jiří Hrubý s tím, že navíc hrozilo zřícení domu, tudíž hasiči postupovali velice opatrně.
„Z černovického sboru u požáru, který prověřil naší akceschopnost i techniku, zasahovalo dvanáct hasičů pod vedením Matěje Holuba. Jednalo se o výbornou týmovou práci, při které nebyl naštěstí nikdo zraněn," dodal Hrubý.

Úmysl?

Proč začal dům, který je už dlouhou dobu neobydlený a je na prodej, hořet, zatím není jasné. Příčinu nyní intenzivně zjišťuje vyšetřovatel. Ten nevylučuje, že požár mohl někdo úmyslně založit, což by na Černovicku nebylo poprvé. „V minulosti jsme se tam setkali s několika požáry, u kterých vyšetřování následně ukázalo, že vznikly úmyslně," potvrdila mluvčí krajských hasičů.

Na Černovicku se jednalo v letošním roce už v pořadí o třetí požár. Za loňský rok tam hasiči evidují šest požárů.