Obrázek, který je v těchto dnech k vidění takřka od rána do večera právě v okolí dvou Strachovských rybníků. Lidem ani motoristům to však nepřijde zvláštní. Jsou za ty roky už zřejmě zvyklí. Na jaře tam totiž už řadu let dochází k tomuto jevu.

„Řekl bych, že si obyvatelé města na kachny zvykli. Pro děti jsou atrakcí a řidiče a dopravu žádným výrazným způsobem neomezují. I mně se několikrát stalo, že jsem jel a najednou si to do silnice nakráčí pár kachen. Jednoduše zastavím a počkám, než přejdou. Ony nejsou hloupé, 
a tak když člověk přidá lehce plyn, ony zrychlí," řekl vedoucí odboru životního prostředí pelhřimovské radnice Josef Slavětínský.

Podle něj by se v současné době mohlo na dvou rybnících, které jsou v majetku města a jejichž současným nájemcem je Bohumír Císař, nacházet okolo 200 až 250 divokých kachen.

„Myslím si, že to nebude dlouho trvat a kachny začnou hnízdit," poznamenal Josef Slavětínský. A právě hnízdění „březňaček", jak se kachnám divokým říká, trvá zhruba do července. Pak se některé kachny i s mláďaty na rybníky s největší pravděpodobností vrátí.

„Mně tu kačky rozhodně nevadí. Ba naopak. Chodím je s vnoučaty i občas krmit. Děti jsou rády a manželka vlastně taky, protože smysluplně spotřebujeme staré pečivo," poznamenal se smíchem Břetislav Dvořák z Pelhřimova.

Obdobný názor na kachny mají i Deníkem oslovení motoristé, kteří dávají kachnám na nedaleké „zebře" přednost stejně jako lidem.
„Nedávno jsem tu jela dvakrát během jedné hodiny 
a pouštěla jsem neskutečné množství kachen. Šly si v klidu, v procesí. Já byla rovněž 
v klidu, ale řidič za mnou už ne," pokrčila rameny řidička Ivana Povolná.

Podle Josefa Slavětínského jsou motoristé vcelku zodpovědní. „Zatím jsem viděl asi jednu nebo dvě přejeté kachny. Řekl bych, že toto soužití lidí a zvířat je v Pelhřimově v pořádku, o čemž svědčí i to, že si u nás na odboru nikdo na tyto kachny nestěžoval," zdůraznil vedoucí odboru životního prostředí.

O „pochodujících" kačenách a kačerech vědí i pelhřimovští dopravní policisté. Ti bohudík zatím neevidují žádný dopravní problém, který by byl způsobený právě tímto druhem ptáků, který se dokáže přizpůsobit rychle se měnícím životním podmínkám.

„O tom, že by se v této lokalitě stala kvůli kachnám dopravní nehoda, nevíme. On obecně problém s kachnami, labutěmi či čápy je těžce řešitelný, protože většinou tato zvířata nemají majitele, tím tam není žádná zodpovědnost," komentovala mluvčí pelhřimovské policie Dana Čírtková.

Ta upozornila, že řidiči by měli obecně jet v obci podle zákona o provozu na pozemních komunikacích, který říká, že motorista by měl jet takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit své vozidlo.