Ovšem lesníci v kraji na kalamitu s odstupem let vzpomínají spíš z toho důvodu, že se jim kvůli přebytku dřeva na trhu zhoršil odbyt a prodejní cena.

„Lesní družstvo obcív Přibyslavi mělo po orkánu na zemi kolem 20 000 metrů krychlových dřeva, od té doby v jeho lesích tolik polomů nebylo," řekl ředitel Jiří Svoboda. Vytěžená místa v lesích už zakrývá mladý porost. „Byla to největší vichřice v novodobou existenci lesního družstva," konstatoval Svoboda. Družstvo obnovené v roce 1995 obhospodařuje 5 700 hektarů lesa na pomezí Havlíčkobrodska a Žďárska. Objem vyvráceného dřeva odpovídal polovině těžby naplánované na celý rok. Vytěžit popadané stromy podle ředitele družstvo technicky zvládalo. Dřeva ale tehdy spadlo hodně v celé republice a jeho prodejní cena klesla o čtvrtinu.

Kyrill v lednu 2007 udeřil v několika evropských zemích. Na Vysočině vítr sílil od podvečera 18. ledna. Největší jeho náraz zaznamenali meteorologové ve Žďárských vrších, a to 144 kilometrů v hodině. Vichřice v kraji poničila majetek za stovky milionů korun, včetně budov a elektrického vedení. Kvůli lesním polomům byla Vysočina zařazena mezi čtyři kraje, v nichž byl vyhlášen nouzový stav. Veřejnost nesměla vůbecdo lesů dva týdny.

Podle statistik bylo v roce 2007 na Vysočině poškozeno větrem, sněhem a námrazou 400 000 metrů krychlových dřeva. Ještě větší polomy ale byly třeba v sousedních jižních Čechách. V celé republice šlo v součtu o devět milionů metrů krychlových dřeva.

Pro jihlavské lesy nebyl Kyrill největší kalamitou posledních let. „To třeba v roce 2013 jsme měli větší polomy z letních bouřek," řekl Václav Kodet, jednatel Správy městských lesů Jihlava. Stejně jako jiné ale podnik poškodil pokles cen dřeva po orkánu, které pak z dalších důvodů byly nízké do roku 2010.

Radnice v Brtnici na Jihlavsku po orgánu Kyrill řešila, jak se vypořádat s poškozenou střechou kulturního domu, na jejíž opravu nedostala dotaci. Nakonec se pustila do celkové rekonstrukce budovy, na nižo rok později získala 19 milionů korun z dotačního programu EU.

Věra Stejskalová