„Nejhorší je to na hradebním parkánu. Jezdím tudy s kočárkem a někteří pejskaři si asi hradby pletou se zónou vhodnou pro kálení psů. Bohužel v osmdesáti případech to ani po psovi neuklidí, a když je na to upozorním, řeknou, že nemají pytlík," vyjádřila se Monika Dostálová z Jihlavy.

Podle vyhlášky jsou majitelé psů povinni po svých mazlíčcích uklízet. Na to dohlíží jihlavská městská policie. Ta od začátku letošního roku zkontrolovala celkem 743 majitelů psů. To znamená, že městský strážník za den zkontroluje asi sedm lidí se psem. „Pes má mít známku, to znamená, že musí být přihlášený, pokud není v zóně určené k volnému venčení, má být pes na vodítku a majitel psa po něm musí uklízet. Toto všechno kontrolujeme," přiblížil zástupce ředitele jihlavské městské policie Jaroslav Dřevo.

Strážníci ale majitele psa u toho, že po psovi exkrement neuklidí, moc často nenachytají. „Ruku na srdce, kdo nechá psa vykálet přímo před strážníkem? Když už, tak to bývají děti. Dospělý to sebere, ale děti se štítí. Když někoho přistihneme, řešíme to sankcí, není to velká částka, do tisíce korun, ale dejte to babičce, která není schopná se sehnout," doplnil Dřevo.

Podle jeho slov městská policie plánuje v nejbližší době udělat větší pochůzky právě v lokalitách, kde se v Jihlavě nejčastěji pejskaři pohybují. „Máme vytipované časy, kdy chodí lidé venčit psy. Takže na ně, když to řeknu lidově, skočíme. Je ale opravdu náhoda, když se nám podaří chytnout člověka, který po svém psovi neuklidí. Objevuje se ale i jiný nešvar, a to je uvazování psů před obchodem nebo hospodou," přiblížil Jaroslav Dřevo. Vyhláška však říká, že majitel nemůže psa nechat uvázaného bez dozoru. „To nám dělají důchodci, jdou nakoupit a psa přivážou u obchodu k lavičce. Nebo také mladiství, kteří nechávají psy u hospody," řekl Dřevo.

Celkem je v Jihlavě oficiálně evidovaných 3 600 psů. Kolik jich ale ve městě ve skutečnosti opravdu je, není možné zjistit. Někteří majitelů psů totiž psy přihlašují ke svým příbuzným v menších obcích. Tam totiž platí menší poplatek za psa. „Na vesnici platíte za psa například sto korun na rok, v Jihlavě je to 1 500. Takže lidé mají například psa evidovaného u babičky ve Velkém Beranově, ale ve skutečnosti ho mají v paneláku na Březinkách," informoval zástupce ředitele.
Loni strážníci v ulicích Jihlavy odchytli asi tři stovky psů.