Šestitisícovou Třešť trápí firmy, zabývající se nechvalně proslulými předváděcími akcemi pro seniory. Jedna z nich si začátkem tohoto týdne pronajala salonek v restauraci Svět na třešťském náměstí, aby zde předvedla nové trendy v gastronomii a lidem přiblížila informace o moderním vaření.

Seniorům volali organizátoři a zvali je na kulinářskou akci, která se měla uskutečnit toto pondělí od patnácti do osmnácti hodin a v úterý od devíti do dvanácti hodin. Firma si prý chtěla ověřit, zda by lidé měli zájem o zboží a služby, pokud by si v regionu otevřela provozovnu.

Vstup byl ale povolen jen někomu. Redaktorka Deníku tak narazila hned u vchodu. „Akce je určena starším lidem, a pozvánka na ni je nepřenosná," sdělila organizátorka akce u vchodu. To znamená, že dovnitř může přijít opravdu jen ten, kdo dostal telefonické pozvání na konkrétní jméno.

Ploténky a nádobí

Podle účastníků šlo ale o klasickou předváděcí akci, na které si senioři mohli koupit indukční ploténky a sady nádobí. „Nic jsem si nekoupil, nátlak na mě vyvíjený nebyl a chovali se velice slušně," sdělil senior, který odešel z akce ještě před skončením. Své jméno říci nechtěl s tím, že příště už ale takové pozvání odmítne.

Firma však s nepořízenou zřejmě neodešla. I z povzdálí bylo možné slyšet, jak se organizátoři s některými účastníky baví o výši jejich důchodů a o podmínkách splátek splátek.

Na akci dorazil také zástupce z České obchodní inspekce (ČOI), aby si ověřil, o jakou firmu jde a zda má vše řádně nahlášené. „Akce firmy Saving Europe s.r.o. byla nahlášená a veškeré náležitosti byly v pořádku," potvrdil inspektor Zbyněk Dařílek, který za inspekci v úterý dopoledne prodej v třeštské kontroloval.

Na otázku, zda nevadí, že firma lidi pouze obtelefonovávala a neposílala pozvánky, ČOI sdělila, že komunikace probíhala i formou SMS zpráv, což při dostatečně dlouhém sdělení informací o akci a o tom, jaké zboží se bude nabízet, stačí.

Předváděcí akce se však nelíbí vedení města ani zástupcům sdružení na obranu spotřebitelů.

V Třešti to totiž není za poslední měsíc jediná předváděcí akce. Před časem zase jiná firma zvala lidi do salonku konkurenční restaurace. „Doporučuji lidem, aby na takové akce nechodili. A pokud se o nějaké takové akci dozví, ať se nebojí ozvat, zavolají na město a my se zkontaktujeme s Českou obchodní inspekcí," vyzývá občany starosta Třeště Vladislav Hynk.

Ten se zajímá také o to, jak by město mohlo v podobných případech zasáhnout. Výraznou možnost, jak proti „šmejdům" zakročit, totiž v zákoně nemá. „Tím, že město zakáže podomní a pochůzkový prodej, si nepomůže. Snad jedině když se vedení města o takové akci dozví, může zkusit rozhlásit městským rozhlasem, aby lidé na žádnou takovou akci, kde se předvádí zboží, nechodili," navrhla řešení Gerta Mazalová, předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

I když je podle ní z pohledu ČOI vše v pořádku, vždy by měli být lidé při pozvání na podobnou akci obezřetní a nechodit na ni. „Zboží bývá několikanásobně předražené. Nádobí za třicet tisíc má v reálu hodnotu třeba jen tři tisíce. Medializace této problematiky je sice veliká, přesto lidé na tyto akce stále chodí a zadlužují se," konstatovala Mazalová.

Praktiky prodejců jsou také podle inspekce stále mazanější. Karel Havlíček, zástupce ředitele inspektorátu ČOI pro jižní Čechy a Vysočinu uvedl příklady, jak nyní prodejci inspekci matou. „Firmy nahlásí velký počet akcí na jeden termín, ale ve finále se uskuteční třeba jenom dvě. Inspektoři proto kolikrát přijdou na kontrolu, ale nahlášená akce se nekoná," poznamenal Havlíček.

Gerta Mazalová dále uvádí, že velkým problémem je kupování zboží na splátky. V takových případech bývá odstupování od koupě složitější, než když kupující zaplatí bez sjednání úvěru. „Lidé neví, co podepisují, jaké jsou tam sankce a poplatky. Hrozí jim, že přijdou o střechu nad hlavou," dodala Mazalová.

Když už si uvědomí, že udělali hloupost, mohou od kupní smlouvy do 14 dní odstoupit. I zde jsou ale rizika, že se jim firmu nepodaří dohnat. Tyto pochybné firmy totiž často mění název a provozovny. Dohledat je je potom složité.