„Lidi hodně zajímá, co se v obci děje, protože v posledních letech se toho zde událo opravdu hodně. Zajímají se ale také o to, jak to bude dál. Chtějí, aby se obec dál rozvíjela,“ přemítal starosta František Hofman. „Dáváme jim možnost předem navrhnout kandidáty, kteří podle jejich uvážení třeba budou tu práci dělat lépe,“ vysvětlil hlavní důvod vzniku ankety starosta.

V předvolební anketě mohou místní napsat jména svých favoritů, a tím je ke kandidatuře i motivovat. „Je to v podstatě takový návod nebo příležitost,“ upřesnil Hofman. „Spíš jde o to, že ty kandidáty, které hodně lidí v anketě podpoří, se pak budeme snažit přesvědčit, aby se do voleb přihlásili,“ sdělil kámenský starosta.

Rozhodující budou samozřejmě ale až samotné volby. „Toto je prostě čistě informativní,“ zdůraznil František Hofman. Podotkl také, že zmíněná anketa nemá žádnou účinnost ani termín, do kdy mohou lidé své návrhy do schránky obecního úřadu vhazovat. „Lidé mohou psát lísky dle své libosti, než bude vyhlášena oficiální kandidátka,“ konstatoval Hofman.

Anketu v obci organizují na základě zkušeností z minulosti. „Je to podruhé. Anketu jsme udělali i při posledních volbách,“ potvrdil informaci František Hofman.

Anketa se osvědčila. „Tento krok hodnotím velmi kladně a oceňuji ho. Svůj hlasovací lístek jsem již odevzdala také,“ usmála se Zdena Vobinušková, jedna z obyvatelek.

Jak potvrdil i starosta, hlasovací lístky se pomalu začínají na obecním úřadě shromažďovat. O průběhu předvolební ankety by pak vedení obce rádo informovalo místní v nadcházejícím vydání Kámenského občasníku. „Samozřejmě ta anketa bude pokračovat dál. Udělali bychom tam ale asi malou poznámku, jak to zatím vypadá,“ nastínil plány Hofman.

K podobnému kroku se přiklonili i v další obci na Pelhřimovsku, a to v Putimově. Zde mohli do konce dubna místní také sami navrhnout občany, kteří by podle jejich názoru do zastupitelstva měli kandidovat.