Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přes garáže lidem v územním plánu vede nová komunikace

Žďár nad Sázavou - Zbouráte nám garáže v Neumanově ulici? To zajímalo jejich majitelé při veřejném projednávání žďárského územního plánu. Bezmála dvě stě lidí přišlo ve středu v podvečer do velkého sálu Domu kultury. Na jejich otázky odpovídali úředníci města a projektanti.

24.10.2014
SDÍLEJ:

Pro odpovědi projektantů a zástupců města k územnímu plánu si přišlo asi dvě stě obyvatel Žďáru.Foto: Deník/Martina Lorencová

Dotazy přítomných směřovaly nejčastěji k řešení dopravní situace v ulicích Novo-městská a Neumannova. Jablkem sváru jsou garáže. Nedávno tam anonymní pisatel vyvěsil letáky s tvrzením, že budou vyvlastněny. „Garáže budou neprodejné, město vás legálně okrade o sto padesát tisíc," varoval pisatel letáku.

Garáže opravdu stojí v cestě takzvanému malému městskému okruhu, se kterým počítá aktuální územní plán Žďáru. „Pokud se garáže nacházejí v územním plánu ve vyznačeném koridoru komunikace vedené od Novoměstské po Wonkovu, tak jsou ve veřejně prospěšné stavbě, jakou komunikace je, vyznačeny ke zbourání," odpověděla v debatě architektka Jana Benešová. Jak zdůraznila, je to zcela v souladu se zadáním pro územní plán Žďáru nad Sázavou.

„Všichni, kdo garáže stavěli, věděli, že tudy jednou okruh povede," nechal se slyšet místostarosta Jaromír Brychta. Jak dále uvedl, dopravní koridor z Novoměstské na Neumannovu ulici v územním plánu Žďáru zůstane. „Tak teď už mám garáž neprodejnou," povzdechl si Karel Musílek.

Kdyby ke stavbě silnice došlo, má radnice připravené náhradní pozemky pro majitele garáží, které jsou určené k demolici. Takzvaný malý městský okruh, kterému mají podle územního plánu garáže udělat místo, je v okresním městě naplánován už od roku 1976. Odlehčit má dopravě. Podle letošního sčítání je nejvyšší intenzita provozu ve městě právě ve směru od Nového Města, a to deset tisíc vozidel za čtyřiadvacet hodin.

Radnice operuje s tím, že stavba „malého obchvatu" není reálná, neboť město na ni nemá peníze. „Dnes by stála miliardu," řekl Brychta. „To ale nic nemění na tom, že koridor v plánu zůstává," oponoval Jiří Novotný, jeden z účastníků veřejného projednávání územního plánu.

Garážemi se nedávno zabývali i zastupitelé Žďáru. Ti neschválili návrh změny územního plánu města, jenž se týkal právě řadových garáží v lokalitě ulic Novoměstská a Neumannova. Ty stojí v cestě malému městskému dopravnímu okruhu. „Majitel jedné z garáží, stojící zhruba ve středu řady, žádá, aby jeho garáž byla vyjmuta z dopravního koridoru," popsala zastupitelům žádost vedoucí odboru rozvoje a územního plánování Irena Škodová. Odbor nedoporučil změnu schválit, a proti ní se vyslovili i radní.

„Dotyčný chtěl, aby komunikace byla vyjmuta z územního plánu, aby ji město nerealizovalo. To jsme neschválili, je součástí strategického dopravního dokumentu města a vypuštěna z něj nebude," komentoval rozhodnutí místostarosta Ladislav Bárta.

Nové námitky k územnímu plánu mohou lidé v městském úřadě podat do 29. října. Dle stavebního zákona musejí obsahovat jméno a příjmení toho, kdo je podává, datum narození i adresu, odůvodnění údaje podle katastru nemovitostí a vymezení území dotčeného námitkou. Všechny námitky musí úředníci projednat a lidem, kteří je zadali, jednotlivě odpovědět. Projedná je pak rada města i zastupitelstvo.

Autor: Redakce

24.10.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka Alena Slavíková.

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení