Ve žďárském okrese prezidentská kolona zastaví nejdříve v Meziříčí. „Pan prezident k nám zavítá na konci druhého dne své třídenní oficiální návštěvy Kraje Vysočina, ve čtvrtek 30. června odpoledne. Kolem tři čtvrtě na pět se zastaví na radnici a po páté hodině začne na Náměstí setkání s lidmi a diskuse," potvrdil program starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid. Podle něj se dá očekávat, že se na přetřes dostane i komplikovaná dopravní situace ve městě ležícím pod dálnicí D1. V případě nepříznivého počasí se akce přesune do velkého sálu Jupiter clubu.

Zástupci Velkého Meziříčí pro hlavu státu připravují také malou pozornost. „Dárek samozřejmě chystáme, ale co to bude, to dopředu prozrazovat nebudu," dodal Radovan Necid.

Sdílnější, co se chystaného prezentu pro prezidenta Zemana týče, není ani vedení bystřické radnice. Do města Miloš Zeman zavítá v pátek 1. července v poledne. Poslední den návštěvy kraje předtím zahájí v zemědělském družstvu v Nové Vsi u Nového Města na Moravě, pak se přesune právě do Bystřice. „Dárek bude, ale kdybych prozradil, o co půjde, už by to nebylo překvapení," konstatoval bystřický starosta Karel Pačiska.

Od pátečního poledne bude prezident první půlhodinu diskutovat se zastupiteli v prostorách bystřického muzea, poté se přesune o sto metrů dál do amfiteátru. „Tam je naplánováno setkání s občany a kulturní program v podání žáků umělecké školy, pak bude následovat oběd v centru Eden," uvedl starosta Pačiska. Podle jeho slov ještě včera nebylo zřejmé, zda do Bystřice nad Pernštejnem společně s prezidentem zavítá i jeho manželka Ivana, která z města pochází. V Bystřici ostatně žije její matka. „Přímo v Edenu, když to byl ještě statek, měla kdysi nějakou dobu bydlet babička Ivany Zemanové," řekl Deníku bystřic-ký starosta Karel Pačiska.

Bystřickem nyní „hýbe" především postupné ukončování těžby uranové rudy, která v regionu trvá více než půl století, a další věci s tím spojené. Především snaha o zajištění nových pracovních míst přímo v Bystřici.

„Předpokládám, že budeme s prezidentem hovořit i o aktuálních tématech na české politické scéně, jaký na ně má Miloš Zeman názor," doplnil Pačiska.

Po skončení oficiální části návštěvy Zeman ve žďárském regionu už tradičně zůstane. V Novém Veselí, kde léta chalupaří, má hlava státu strávit několikadenní dovolenou. „Oficiálního nic nechystáme, záleží na panu prezidentovi, zda se bude chtít sejít," uvedl starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek. Od loňska by mu Veselští mohli ukázat třeba „obchvatovou" šálu, kterou pletou tamní ženy a která má být dlouhá stejně jako léta plánovaný obchvat městyse, za který se prezident loni přimlouval.

Kam pojede

Prezident ČR Miloš Zeman při návštěvě kraje zavítá:

středa 29. června

10.30: příjezd prezidenta ČR do sídla Kraje Vysočina

14.30: návštěva společnosti Agrostroj Pelhřimov

15.50: setkání prezidenta s vedením Pelhřimova a s občany na náměstí

čtvrtek 30. června

10.40: návštěva SPŠ Třebíč, setkání se studenty, předání vysvědčení

12.05: návštěva TTS Energo Ekotechnické centrum Alternátor, setkání se studenty a pedagogy

14.45: setkání s vedením Martínkova Vesnice roku 2015 a s občany na návsi

16.40: setkání s vedením Velkého Meziříčí, setkání s lidmi na náměstí

pátek 1. července

11.05: návštěva v ZD Nová Ves u Nového Města n. M., diskuse se zemědělci

12.05: setkání s vedením Bystřice nad Pernštejnem v muzeu, pak setkání na náměstí a 13.30: návštěva centra Eden