Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při Noci kostelů se otevře také Zelená hora

Žďár nad Sázavou - Noc kostelů se v pátek poprvé uskuteční také v římskokatolické farnosti Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou. Lidé si tak budou moci užít nevšední atmosféru ve žďárské bazilice a v poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

28.5.2015
SDÍLEJ:

Celorepublikové akce Noc kostelů se letos poprvé účastní také římskokatolická farnost Nanebevzetí Panny Marie ve Žďáře nad Sázavou. Foto: Deník/Jiří Marek

Celorepubliková akce, při níž se křesťanské chrámy a modlitebny otevírají lidem v nezvyklou dobu a přinášejí sváteční program, připadá na pátek 29. května. Pro letošní rok bylo k Noci kostelů zvoleno motto podle biblického úryvku z žalmu 139. „Žádná tma pro tebe není temná, noc jako den svítí, temnota je jako světlo," citoval farář žďárské římskokatolické farnosti Nanebevzetí Panny Marie Vladimír Záleský a pozval návštěvníky na pestrý kulturní program.

Ten se bude odehrávat souběžně jak v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie, tak i v poutním kostele svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. S předstihem, již v 17.15 hodin, začne v bazilice Dětskou mší svatou, zatímco na Zelené hoře bude kulturní pásmo zahájeno přivítáním hostů až v 18 hodin. O půl hodiny později tam zazpívá chrámový sbor Fons.

Ochuzeni při Noci kostelů nebudou příznivci sborové hudby, ale také návštěvníci, kteří se chtějí o žďárských svatostáncích dozvědět zajímavé informace. O poutním kostele svatého Jana Nepomuckého se bude v jeho útrobách vyprávět v 19.30 hodin. V bazilice je na 19.45 hodin po koncertu sboru Musica Sarensis, naplánována komentovaná procházka.

Letošní sedmý ročník Noci kostelů otevře pro veřejnost brány kostelů, modliteben, sborů a duchovních center po celé České republice. Smyslem akce je přiblížit atmosféru křesťanských svatostánků běžným lidem. „Cílem pátečního večera je nabídnout návštěvu chrámových prostor zejména těm, kteří nejsou jejich pravidelnými hosty," vysvětlil biskup Vojtěch Cikrle z brněnské diecéze, pod kterou žďárská římskokatolická farnost spadá.

1500 kostelů

Do Noci kostelů je v tuzemsku tentokrát přihlášeno téměř patnáct stovek míst, která dohromady nabízejí 1200 různorodých programů. V brněnské diecézi se Noc kostelů uskuteční na 183 místech. Přímo ve Žďáře nad Sázavou pořádají „duchovní noc" také v modlitebně Českobratrské církve evangelické v Husově ulici. Od 18.30 hodin si tam lidé užijí výstavu kreseb školáků, hudbu a také zpěv.

Noc kostelů se uskuteční také na dalších místech Žďárska. Například v kostele Českobratrské církve evangelické v Novém Městě na Moravě, v kostele svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí anebo v kostele svatého Bartoloměje v Rozsochách na Bystřicku.

Již minulý pátek se duchovní akce s předstihem uskutečnila ve Velké Bíteši. Tamní svatostánek ožil několika koncerty, programem pro děti a bohoslužbou.

---------------------

Program Noci kostelů

pátek 29. května

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše

17.15 Rajský dvůr

Dětská mše svatá pouť ke svaté Zdislavě

18.15 před portálem baziliky

Soubor Horácká muzika: z pramenů horácké lidové hudby

19.00 bazilika

Musica Sarensis: Antonín Dvořák Biblické písně

19.45 bazilika

Procházka bazilikou: komentovaná prohlídka

20.30 křížová chodba na faře

Patagonie: vyprávění a promítání z cest

22.00 bazilika

Krátký varhanní koncert a duchovní slovo na závěr dne

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře

18.00 Přivítání hostů a představení průvodců

18.30 Chrámový sbor Fons: koncert duchovní hudby

19.30 Kudy vede světlo: vyprávění o poutním kostele

20.00 Jiří Meca a Michaela Kuřavová: Vientomarero Duo příčná flétna a kytara

21.00 Pavel Elbl: Když já mluvím o míru, oni chtějí válku… (Ž 120) Konec 2. světové války na Žďársku

22.00 Sváteční slovo a rozloučení s hosty


Podrobné informace o Noci kostelů 2015 naleznete na webu www.nockostelu.cz, www.zdarskefarnosti.cz

Autor: Redakce

28.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tentokrát však budou hráči Bystřice nad Pernštejnem (v červeném) a Pelhřimova (v černém) bojovat o body do tabulky krajského přeboru. Sobotní tahák 12. kola začíná v 14.30 na bystřickém trávníku.

Exdivizní souboj: Bystřice hostí Pelhřimov

Spisovatelka Petra Braunová dá před volbami přednost knihám.
1

Spisovatelka Petra Braunová: Nevolím, není koho

Učitelka v důchodu měla při volbě jasno

Havlíčkův Brod - První voličkou byla v pátek ve 14 hodin v Havlíčkově Brodě v budově ZŠ V Sadech učitelka na penzi Alena Slavíková.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Havlíčkův Brod – Osmnáct jim sice bude až za pár let, ale už ve čtvrtek 19. října si poprvé vyzkoušely vhodit svůj hlas do volební urny. Řeč je o dětech, které jsou klienty havlíčkobrodského Nízkoprahového klubu BAN! při Oblastní charitě Havlíčkův Brod a které si právě v klubu mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak to ve volební místnosti vlastně chodí.

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Vysočina – Úderem páteční čtrnácté hodiny, kdy v celé zemi začaly letošní sněmovní volby, se na Vysočině otevřelo 1137 volebních místností. Voliči, kteří do nich přicházejí, mohou odevzdávat své hlasy 419 kandidátům, kteří kandidují na kandidátních listinách 24 volebních stran.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení