Na úrazové ambulanci nemocnice se za první dva prázdninové týdny zvedly počty pacientů, jimž se něco nepříjemného stalo v souvislosti se začátkem prázdnin, letním dováděním i aktivitami na chalupách, chatách či zahrádkách, až o padesát procent.

Ze zkušeností lékařů vyplývá, že se nejvíce sezonních letních úrazů stane o víkendech. Tedy ve dnech, které právě přicházejí. „Zejména o víkendech a v pondělí se počty úrazů výrazně navýší. Jde o úrazy způsobené hlavně při práci na zahradě, kutilství a podobných činnostech," upřesnil náměstek pro léčebnou péči Nemocnice Pelhřimov Jaroslav Houser. Počet ošetření se v těchto týdnech blíží ke stovce případů denně.

Lékaři na úrazové ambulanci tak v těchto dnech ošetřují různé řezné a tržné rány i popáleniny kůže a přibývá rovněž pohmožděnin horních a dolních končetin.

K úrazům dochází ve zvýšené míře i při rekreačním sportování, konkrétně při cyklistice, jízdě na in-line bruslích, skákání na trampolíně nebo při míčových hrách. „Problém je často způsoben tím, že lidé nepoužívají bezpečnostní helmy a jiné ochranné pomůcky," dodal Houser.

Pozor na horko

Také u dětí jsou rizikovými sportovními činnostmi jízda na kole, na kolečkových bruslích nebo jízda na koni. Struktura úrazů je podobná jako v minulých letech.

Naštěstí jen několik do měsíce je závažnějších dětských úrazů, které vyžadují hospitalizaci. „Z těch závažnějších bych mohl jmenovat zejména pády z koní. Tam je hospitalizace nutností, neboť musíme pacienty po určitou dobu ponechat na sledování," prozradil primář dětského oddělení pelhřimovské nemocnice Stanislav Houštěk.

Děti v tomto období skončí občas v nemocnici, když jim neudělají dobře vysoké letní teploty. „V předchozích dnech, kdy byly vysoké venkovní teploty, jsme spíše hospitalizovali několik menších dětí s horečkami či se střevními problémy," poukázal na důvody hospitalizace Houštěk.

S tím souvisí význam dodržování pitného režimu v horkém počasí. To bude platit i pro nadcházející dny, kdy mají teploty dosahovat tropických hodnot nad třicet stupňů Celsia. Vysoké teploty pak mají být i v příštím týdnu.