„Máme tu hlavně menší děti, které se rodiče bojí pustit někam dál. Vyhovuje jim mít své ratolesti stále ve městě a pod kontrolou," vysvětlil Jiří Matějíček, vedoucí příměstského tábora Domova dětí a mládeže (DDM).

Všech pět běhů pětidenních jihlavských táborů se rychle zaplnilo, organizátoři mají dokonce v záloze i náhradníky, kteří s nadějí vyčkávají na volné místo.

Tábor má kapacitu třicet dětí. Věkové rozmezí je od šesti do dvanácti let, ale děti nad deset let jsou spíše výjimkami.

Každý den rodiče předávají děti v 8 hodin organizátorům, kteří pro ně připravují program přibližně do čtvrté hodiny odpolední.

Náplně dní se různí, přizpůsobují se i počasí. Například malí účastníci běhu, který skončil včera, navštívili jihlavskou zoo, kde jejich úkolem bylo naučit se názvy exotických zvířat, prošli si okolí Jihlavy, zkusili si vyrobit keramické předměty a hráli spoustu sportovních i nesportovních her.

„Hrajeme spoustu zábavných her, v DDM máme i zvířata a výlety jsou super," říká nadšeně osmiletý Marek, který byl letos na táboře poprvé. „Mám tady i kamarády ze školy, tak je to fajn," dodal.

To, že na táboře jsou všechny děti z Jihlavy, je pro ně velkou výhodou. Spousta se jich už zná ze školy, takže v kolektivu nedochází k žádným problémům.

Už s kamarádkou šla na tábor i šestiletá Klárka. „Kristýnka už tady byla loni, tak jsem letos jela s ní. Hrát si s ní mě baví nejvíc. Akorát po výletech mě trochu bolí nohy," vypráví stydlivá holčička.

Tři desítky dětí mají na starost tři vedoucí. Prý nikdo z nich nezlobí. „Takhle hodnou skupinu jsem už dlouho neměl," pochvaluje si vedoucí.

Zato děti mají drobné, trochu vtipné výtky. „Vždycky, když hrajeme hry, tak nesmíme plést bužírky. Musíme je vždycky někam odložit!" stěžuje si posmutněle jedenáctiletá Katka se spletencem barevných provázků v ruce.

Do konce prázdnin proběhne příměstský tábor v dalších čtyřech termínech, pracovníci DDM už chystají akce i na průběh školního roku.