Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Priority Nového Města: hala, komunitní dům i kanalizace

Nové Město na Moravě - Šest klíčových projektů chtějí v příštích čtyřech letech uskutečnit v Novém Městě na Moravě. Konkrétně jde o výstavbu sportovní haly a komunitního domu pro seniory, vybudování kanalizace v Rokytně, Horáckého muzea, vytvoření zóny pro podnikání a přesunutí Základní umělecké školy Jana Štursy do nových prostor.

22.12.2015
SDÍLEJ:

Sportovní hala má vzniknout na místě současného tělovýchovného střediska.Foto: Vizualizace MÚ Nové Město na Moravě

Na většinu z těchto šesti akcí bude radnice žádat o dotace. „Nemyslím si, že se všechny záměry rozjedou ještě v tomto volebním období, ale rozhodně je chceme mít připraveny pro případ, že by bylo možné dosáhnout na nějaké dotační tituly a získat peníze. Toto už nyní platí pro komunitní dům pro seniory. Projekt finišuje a my chceme podat žádost o dotaci," uvedl novoměstský místostarosta Stanislav Marek.

Město musí o peníze na projekt komunitního domu, na nějž je rozpočet 27 milionů korun, požádat Ministerstvo práce a sociálních věcí do 15. ledna. „Věřím, že se nám je podaří získat," dodal Marek.

Další z cílů Nového Města, výstavba sportovní haly, je nyní závislý na tom, zda se zastupitelé rozhodnou zasáhnout do již hotového projektu a přidat do haly i lezeckou stěnu. „S takovou žádostí přišel před nedávnem horolezecký oddíl. Už byla vyřízena veškerá povolení včetně stavebního. Pokud se rozhodneme stěnu do sportovní haly přidat, začne se stavět později a současně se stavba prodraží. Chceme znát i mínění veřejnosti, počítáme s tím, že vyhlásíme anketu," uvedl starosta Michal Šmarda. I na tento projekt, který v současné verzi má radnici stát přibližně 60 milionů korun, se město pokusí získat finanční příspěvek od státu.

„Výzva se pravidelně opakuje a je jen otázkou, ve kterém roce se ji rozhodneme využít. Teď musíme rozhodnout, zda do projektu zařadíme nově i lezeckou stěnu," podotkl Michal Šmarda.

Třetím klíčovým záměrem je odkanalizování místní části Rokytno. „To by nás vyšlo do dvaceti milionů korun," připomenul další z priorit města Stanislav Marek.

V plánu bylo původně odkanalizování dalších místních částí, Petrovic a Hlinného. „Nakonec jsme se ale rozhodli, že nejprve uděláme kanalizaci v Rokytně, a to vzhledem k tomu, že v dotačním titulu došlo k nějakým změnám. Investorem stavby bude svaz vodovodů a kanalizací, ten také podá žádost o dotaci," řekl Marek.

Finanční injekci bude co nejdříve potřebovat také Horácké muzeum. „Rekonstrukce je rozdělena na několik etap. Nejdříve se pokusíme získat dotaci na opravu krovů a střešní krytiny. Další etapou bude bourání depozitáře a přístavba turistického zázemí. Pak nám bude zbývat ještě zbudování výtahu a technologického zázemí objektu a rekonstrukce přízemí a expozic v druhém nadzemním podlaží," shrnul Stanislav Marek.

Na rekonstrukci muzea potřebuje město 11 milionů korun. „Ne na všechno se podaří získat dotace. Proto chceme postupovat po etapách," objasnil Stanislav Marek.

V plánech radnice nechybí ani rozšíření průmyslové zóny. „Říkáme tomu spíš zóna pro podnikání. Nepočítáme s nějakým novým velkým investorem, spíše bychom chtěli napomoci rozvoji firem, které už dlouhodobě na Novoměstsku fungují. Pokud ale přijde někdo nový, budeme také rádi," řekl Michal Šmarda.

Představitelé města počítají s revitalizací těch průmyslových areálů, které nyní chátrají. „Po dohodě se současnými vlastníky je chceme oživit, aby začaly plnit svou původní funkci. Počítáme s tím, že v první fázi vytvoříme podmínky pro existenci pěti až deseti firem. Celkové náklady budou okolo dvaceti milionů korun," prohlásil novoměstský starosta.

Posledním z projektů, které chce Nové Město přednostně zrealizovat, je přestěhování základní umělecké školy do nových prostor. „To je problém, s nímž se potýkáme už několik let. Rádi bychom nové prostory zajistili v centru města, a ne někde na periferii tak, aby s rozvojem umělecké školy ožívalo i centrum města," podotkl Michal Šmarda.

Autor: Helena Zelená Křížová

22.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lukáš Endál

Přišel, viděl, spasil Slavii. Brodský útočník Endál zazářil v první lize

Potravinová banka. Ilustrační foto.

Potravinová banka potřebuje nutně dobrovolníky

Cizinec dostal s vozidlem smyk a havaroval

Chotěboř - K dopravní nehodě došlo ve středu 18. října časně ráno před půl pátou na Chotěbořsku. Osmadvacetiletý řidič - jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s osobním vozidlem Chevrolet po silnici II/345 mezi obcemi Nová Ves u Chotěboře a Chotěboří.

Softballisté Havlíčkova Brodu obhájili extraligový titul

Havlíčkův Brod – Softballisté Havlíčkova Brodu dokázali po roce opět zvítězit v naší nejvyšší soutěži a obhájit tak loňský premiérový titul.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení