Ostatní pravidelně fungující kina v okrese už digitální promítačku mají, čímž si pojistila existenci i přízeň diváků. Pokrok moderní techniky, který přinesl digitální promítačky, způsobil, že se pro dnes již zastaralé nedigitální stroje vyrábí stále méně kopií filmových novinek.

Některé snímky jdou dokonce do kin už pouze v digitální podobě. To pro kina, která modernizaci nepodstoupí, znamená, že budou muset promítat pouze starší filmy, což je, jak řekla Petra Volfová z pacovských kulturních zařízení, pro kina likvidační záležitostí.

„Protože nemáme digitální promítačku, je pro nás velmi
obtížné filmy shánět. Třeba 
ze třiceti premiérových snímků jich v nedigitální podobě vyjde jenom deset, což omezuje naše možnosti," popsala Volfová.

„Pokud se kino nepodaří zmodernizovat, bude muset skončit nebo se budou promítat pouze starší filmy, které nám diváky nepřitáhnou," nastínila Volfová.

Podle starosty Pacova se na digitalizaci kina letos v městském rozpočtu rozhodně peníze nenajdou. „V současné době si nemůžeme dovolit uvolnit dva miliony z městské kasy na modernizaci kina," komentoval Vlček s tím, že Pacovští žádali o dotaci z Ministerstva kultury, ale neuspěli.

Nezajímavá dotace

Stejná situace jako v Pacově panuje i v Kamenici nad Lipou, kde rovněž na modernizaci biografu chybí prostředky. „Zjistili jsme si, že digitalizace by nás stála dva a půl milionu korun, což je částka, kterou si sami nemůžeme dovolit investovat," sdělil kamenický starosta Ivan Pfaur.

Také v Kamenici se zajímají o možnost získat pomocnou ruku v podobě dotace. „Ta ale není vůbec perspektivní. Stát nabízí příspěvek, který nepokryje ani polovinu nákladů, což je pro malá města, jako je právě Kamenice nad Lipou, značně nevýhodné," pokračoval Pfaur s tím, že kdyby dotace činila alespoň padesát procent, do digitalizace by se pustili.

On sám ale budoucnost kamenického kina vidí černě. „Stále přemýšlíme o tom, zda se vůbec vyplatí kino modernizovat, když se na jeden film přijde podívat v průměru padesát lidí," přemítá starosta Pfaur.

„Místní zájemci o kinematografii mají navíc řadu možností dojet si za filmy do jiných měst jako je Pelhřimov, kde se jim nabízí i trojrozměrná projekce, do zmodernizovaného kina v Počátkách nebo biografu v Jindřichově Hradci," vyjmenoval starosta Pfaur.

Podle Jaroslava Pecky, tajemníka Unie filmových distributorů, se o tom, že filmů pro nedigitální promítačky bude ubývat, vědělo před více než třemi lety a kina měla možnost se na tuto situaci připravit.

Kasovní trháky pouze digitálně

„Řada kin ale zaspala, a teď je čekají problémy. Nejen že kopií snímků pro nedigitalizovaná kina ubývá, od příštího roku se i všechny kasovní trháky budou dělat pouze v digitální podobě," upozornil Pecka.

Kina v Pelhřimově, Humpolci a Počátkách patří mezi ta, která si pro technický pokrok nařídila budík včas a nezaspala. Odměnou za to jim je jistota, že nebudou mít filmů jako šafránu a snad jim svou přízeň zachovají i diváci.

Například počáteckému kinu zachránila existenci přestavba budovy, kde sídlilo, na multifunkční kulturní centrum, ve kterém se samozřejmě počítalo i s digitální promítací technikou a novým kinosálem.

Investice se vyplatila

Podle vedoucí počáteckých kulturních zařízení Ludmily Markové se investice vyplatila. „Díky digitalizaci můžeme filmové novinky i u nás v Počátkách mít i v den premiéry jako třeba druhý díl Harryho Pottera a Relikvie smrti," uvedla Marková.

Návštěvnost kina je podle Markové velmi dobrá a lidé jsou s filmovou nabídkou spokojeni. „Kinosál se navíc dá kromě promítání využít ke konání koncertů či divadelních představení," dodala Marková.