Cestující v jihlavské městské hromadné dopravě (MHD), které přistihne revizor bez platné jízdenky, nechápou systém dvojích pokut. Pokud totiž zapomenou doma jihlavskou kartu, mohou pak jako sankci zaplatit 50 korun, ale také osm stovek.

Zdeněk Štybnar, jehož odhalil revizor při jízdě načerno před týdnem, uznal, že jihlavskou kartu, kterou k cestování prostředky jihlavské MHD běžně používá, doma zapomněl. Když šel druhý den kvůli jízdě bez platného dokladu o zaplacení jízdného do kanceláře Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ) prohřešek vyřizovat, dozvěděl se nemilou zprávu. „Řekli mi, že musím do patnácti dnů zaplatit pokutu 810 korun. Přitom jiní v takovém případě zaplatí jen padesát korun. Různé pokuty se mi nelíbí," řekl chybující cestující.

Podle předsedy představenstva dopravního podniku Josefa Vilíma postupovali pracovníci DPMJ naprosto v souladu s přepravním řádem a dalšími příslušnými předpisy. „Pokud cestující využívá časový kupon a prokáže, že měl tedy jízdné řádně zaplacené v době, kdy ho kontrola přistihla při jízdě bez jihlavské karty s tímto časovým kuponem, tak zaplatí přirážku k jízdnému ve výši padesáti korun. V jiných případech je přirážka k jízdnému stanovena na 800 korun, pokud ji zaplatí na pokladně společnosti do patnácti kalendářních dnů," připomenul s odkazem na přepravní řád Vilím.

Systém pokutování za černé jízdy počítá s tím, že cestující se zaplaceným časovým kuponem jízdné uhradil. „Přirážka k jízdnému ve výši padesáti korun slouží jako manipulační poplatek, a to na úhradu nákladů," poznamenal Vilím.

Naopak v případě, že cestující hradí jednotlivé jízdné z kreditu na jihlavské kartě, musí mít jihlavskou kartu s sebou, aby nebyl považován za černého pasažéra. „Dopravní podnik má asi pravdu," dodával smířlivě ke své odhalené černé jízdě cestující Štybnar.

Přesto se mu některé výroky pracovníků přepravní společnosti nelíbí. „Pracovnice dopravního podniku mi hned vyhrožovala exekucí, přitom jsem svoji chybu uznal a pokutu chci do stanovených patnácti dnů zaplatit, i když se mi její výše zdá vysoká," přibližoval svoji další zkušenost Štybnar.

Šéf dopravního podniku ale odmítá, že by cestujícím kdokoliv ze zaměstnanců exekucí vyhrožoval. „Pokud někdo přirážku k jízdnému nezaplatí, tak mu skutečně exekuce hrozí, a my o této hrozbě cestující informujeme," vysvětlil možné nedorozumění Vilím. Přepravní řád říká, že pokud cestující nezaplatí do patnácti kalendářních dnů přirážku k jízdnému ve výši 800 korun, vzroste pokuta na 1 500 korun. Teprve pak dopravní podnik prodává pohledávku profesionální vymahačské firmě. „Pohledávku prodáváme většinou po třech až čtyřech měsících, do té doby je čas stanovenou přirážku k jízdnému uhradit," dodal Vilím.

Ročně zaznamenají revizoři v jihlavské MHD na pět tisíc případů černých jízd. Zhruba polovina jich skončí u vymahačské firmy.