Dvě stě tisíc korun. Takovou finanční výpomoc přiklepli začátkem týdne třešťští zastupitelé společnosti Poliklinika Třešť, spol. s.r.o., na instalaci nového bezbariérového výtahu na poliklinice v Palackého ulici. Půjčka soukromému subjektu je bezúročná a splacená má být do konce roku 2017.

Marie Vilímová, jednatelka polikliniky, žádost odůvodnila tím, že v současnosti využívaný výtah je z roku 1975, a už zdaleka nevyhovuje požadavkům na převoz a přepravu osob zdravotně postižených. Instalace nového výtahu je proto naplánovaná na konec letošního roku. Celkem vyjde nový výtah na 600 tisíc korun.

Bezúročná půjčka soukromému subjektu vyvolala na pondělním zastupitelstvu města debatu. Některým se především nelíbil fakt, že je bezúročná. „Nový výtah na poliklinice je dobrá věc, ale nevidíme důvod, proč by město mělo půjčovat soukromému subjektu bez úroku. Do smlouvy měl být zahrnut alespoň nějaký minimální úrok," poznamenal zastupitel Třeště František Svoboda (Nová volba pro Třešť). Všichni tři zastupitelé této strany byli proti tomu, aby město za těchto podmínek peníze poskytlo. „Pro město je to neekonomické. Samo si půjčuje na různé investice a rekonstrukce od bank a platí z toho úroky, ale na druhé straně půjčuje druhým zdarma," dodal k výtkám Svoboda.

Úplně opačný názor na poskytnutou pomoc má zastupitelka Anna Fencíková (KSČM), která byla jedna z prvních, která žádost podpořila. „Sice se objevil názor, že tímto způsobem se mohou objevovat další žádosti o výhodnou půjčku od města, ale jsem toho názoru, že výtah na poliklinice poslouží opravdu všem," zdůvodnila svůj pohled na věc Fencíková. „Jsem jedna z těch, která tento výtah brzy ocení," narážela zastupitelka na svůj věk.

Starosta Třeště Vladislav Hynk (KDU-ČSL) upřesnil, že společnost původně žádala město o dotaci na výtah. Ta ale byla zamítnuta, a po dohodě se zástupci společnosti byla zvolena varianta návratné finanční výpomoci bez úročení. Podle něj u těch, kteří hlasovali pro poskytnutí půjčky, převážila pomoc ve veřejném zájmu, což je zdravotnictví.

„Když budu mluvit za sebe, tak moje zdůvodnění je takové, že rekonstrukcí výtahu nedojde ke zlepšení služeb jednotlivých doktorů, ale poslouží hlavně občanům města a celého regionu. Lidé se nějak do prvního patra musí dostat, a kdyby tam nebyl výtah, tak nevím, jak by se tam dostávali," uvedl starosta.