Zastupitelé to ale odmítli. Chtějí raději na ordinace a byty přestavět jiný objekt, který už městu patří a teď chátrá. Vlastníkem střediska je teď  sdružení SAL. Má dva jednatele, jedním z nich je dětská lékařka Miloslava Přibylová.

„My jsme objekt ke koupi nabízeli městu už před rokem, aby se zaručilo, že v něm budou zachované ordinace. Budova se totiž jinak využít nedá. Teď jsme ji městu nabídli znovu, ale pokud nejeví zájem, zkusíme objekt nabídnout soukromníkovi, který by zachoval fungování ordinací," říká doktorka Přibylová.

Důvod odmítnutí

SAL už snížilo kupní cenu o 400 tisíc a teď městu za 3,5 milionu korun nabízí celý objekt, anebo za 1,75 milionu podíl druhého společníka, který chce vlastnictví ukončit ze zdravotních důvodů. Zastupitelstvo obojí odmítlo s tím, že teď nemá peníze na odkup, následné opravy a provoz domu.

„Protože se dům do současné podoby přestavoval v 80. letech a od té doby bylo do oprav vynaloženo minimum prostředků, rozhodli jsme se nabídky nevyužít. Jsou tam vysoké místnosti, stará okna a sítě. Při odkoupení bychom do objektu museli investovat násobek kupní ceny. Další dům by pro nás byl jen další zátěž," uvádí starosta Karel Štefl.

Podle něj je efektivnější opravit dům, který už městu patří: dosud chátrající objekt čp. 186 na Mariánském náměstí. V něm by podle Štefla mohly vzniknout byty a v případě potřeby i středisko pro dva lékaře. Podle studie vyjde oprava na osm a zbourání a znovupostavení na 7,5 milionů korun. „Při zbourání hospodářského zázemí by vzniklo i parkování zhruba pro osm aut," dodává starosta.

Trn z paty by podle starosty navíc městu částečně vytrhla soutěž Stavba Vysočiny 2013.

Ta totiž každoročně vybírá „cvičný" objekt, na němž studenti stavebních škol plní nějaký úkol. Letos je jím právě výše uvedená budova na Mariánském náměstí.

Studenti ji papírově mají zbourat a navrhnout víceúčelový dům s lékařskými ordinacemi v přízemí a byty v patře. Městu Počátky, které tak soutěž zaštiťuje a v jehož kině budou 11. června vyhlášeny výsledky, by tak zároveň mohlo ušetřit na dokumentaci.

Výše zmíněná lékařka Miloslava Přibylová nesouhlasí s argumentem, že by se do objektu v Horní ulici teď muselo investovat. „Tak, jak budova je, může fungovat dalších deset let," říká.

Podle ní je navíc otázkou, zda by vůbec zdravotní pojišťovny něco nasmlouvaly lékařům ve zcela novém zdravotním zařízení, když ve městě fungují ta stávající. Doktorka Přibylová dodává, že o koupi objektu v Horní ulici už měl zájem soukromý kupec, ale ten v něm zachovat zdravotnická zařízení nechtěl.