Ale ještě jedna proměna po rekonstrukci, která byla dokončena loni v říjnu, ji čeká. Interiér kaple zvané také Kalvárie by totiž od příštího roku mělo zdobit její původní a opravené vybavení.

Ze 112 přihlášených v soutěži Proměna roku je Kalvárie zatím na prvním místě. „Pelhřimovskou kapli svatého Kříže jsem do ankety Proměna roku přihlásil, jelikož si myslím, že je to velice zdařilá oprava," popsal důvod nominace památkář Vladimír Staněk.

I když hlasovat o nejvydařenější proměnu roku mohou zájemci až do prvního května příštího roku, Kalvárie už se může chlubit necelými padesáti procenty hlasů. „Kalvárie má konkurenci velikou, takže jsem o to raději, že je takto úspěšná. Musím se přiznat, že jsem překvapený, jak je Kalvárie vysoko v hodnocení, neboť jsem anketu dlouho nesledoval," pochválil Vladimír Staněk. Dodal také, že pro město je úspěch v anketě Proměna roku, ale i jakékoli jiné anketě či soutěži dobrá propagace.

BYL NA KŘEMEŠNÍKU

Staronové vybavení by se podle restaurátora Jaroslava Bendy, který ho bude profesionálně opravovat, mělo 
do kaple vrátit v září příštího roku. „Neogotický oltář nejspíš z roku 1884, který patří 
k původnímu vybavení Kalvárie, jsme loni našli schovaný na Křemešníku. Když byla kaple ve špatném stavu a začalo do ní téct, oltář vystěhovali. Měl přijít do kapličky v Řeženčicích, ale tam se nevešel, tak ho převezli právě na Křemešník," převyprávěl Benda příběh téměř ztraceného historického 
oltáře.

Kapli svatého Kříže ještě doplní tři sochy. „Sochy Panny Marie, svatého Jana 
a Krista na kříži, které jsou momentálně v pelhřimovském kostele svatého Bartoloměje, budou moci návštěvníci Kalvárie vidět také od září příštího roku," doplnil Benda. Dodal, že oltář bude restaurovat ještě letos. „Poškozený oltář čeká konzervace, petrifikace, řezbářské a truhlářské opravy," přiblížil Benda.

Příští rok by už měl zmíněný pelhřimovský restaurátor dokončovat na oltáři povrchové úpravy. „Díky tomu, že se podařilo sehnat původní části interiéru a dát je dohromady, bude Kalvárii zdobit ten nejcennější kus, který v ní doposud chyběl, 
a Kalvárie tak bude kompletní," podotkl.