Nejoblíbenějším vánočním stromkem Čechů je kavkazská jedle, tu však zloději v našich lesích nenajdou. Oproti jedli bělokoré, která v českých lesích roste, má pravidelně rostlou korunu a na větvích více jehlic.

Stříhání i postřik

Proti nezvaným návštěvníkům s pilou v ruce se státní podnik Lesy ČR začal bránit už v listopadu. „Ve státních lesích jsme posílili hlídky a stromkům, které by se mohly zalíbit zlodějům, prostřihujeme korunu, aby se snížila jejich estetická hodnota,“ řekl k opatření vedoucí odboru lesního hospodářství Jiří Groda. Kromě prostřihování užívají i chemický postřik. „Ten stromkům neublíží, ale silný zápach v teple zloděje nepříjemně překvapí,“ doplnil Groda.

Ze státních lesů pochází jen zanedbatelné minimum stromků, které se dají před Vánoci u prodejců zakoupit. Ty jsou většinou dováženy z plantáží. Průměrně lidé za stromek zaplatí 165 korun, nejlevnější jsou tradičně smrky.

Lesní zákon neumožňuje lidem v lesích sbírat ani jmelí, majitel lesa ale může udělat výjimku ze zákazu. Většina jmelí se však trhá na listnatých stromech, jednodušší je tak natrhat ho v alejích mimo les nebo na zahradách.

Stromky berou z prostřihů

V Jihlavě lidé za vánoční stromek zaplatí od šedesáti do šesti set korun, záleží především na výšce, typu a jakosti stromku. Správa městských lesů (SML), která je v krajském městě prodává, pěstuje hlavně jedle. „Smrky ztepilé i borovice jsou získávány z prořezávek v lesích. Zbývající stromky jsou pak dokupovány od pěstitelských plantáží,“ uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Martin Kukla.

V minulém roce mířilo k lidem z prodeje SML dvanáct stovek stromků. Společnost je prodává takřka za cenu vypěstování. „Prodej vánočních stromků je spíše službou pro občany města, marže je minimální,“ uzavřel Kukla.