Petici proti používání pyrotechniky hlavně na Silvestra a v další dny podepsalo 376 lidí, z toho 340 obyvatel města. Iniciátorka petice Pavlína Lacinová jednání zastupitelstva navštívila a řekla, že podpisů by se sehnalo ještě víc, kdyby petice trvala delší dobu.

„Lidé si hodně stěžují i na to, že petardy hází často děti i na ostatní lidi nebo na zvířata. Petardy mají intenzitu hluku 168 decibelů, přičemž práh bolestivosti je 130. Pejskaři musí dávat psům prášky na uklidnění, vadí to i rodinám s malými dětmi," sdělila Lacinová  zastupitelům. Jako příklad obcí, kde problém řešili vyhláškou, uvedla mimo jiné Harrachov, Cheb nebo Nové Město na Moravě. Ve zmíněných obcích se jedná o omezení, například pouze v centrech. Podle ní na tyto příklady navazují i další obce.

Chybí strážníci

Starosta Pelhřimova Leopold Bambula přiznal, že ví i o zranění, které si dvě děti navzájem pyrotechnikou způsobily, ale upozornil, že zmíněná vyhláška by narazila hlavně na to, kdo by v Pelhřimově hlídal její dodržování, když město nemá městskou policii.

Ta by podle něj město stála osm až deset milionů korun. „Policie České republiky se tím zabývat nebude. Vyhláška by se týkala jen veřejných prostranství a nepostihla by osoby do patnácti let, kterých se to hodně týká," řekl starosta. Problém je podle něj už v tom, že rodiče dají dětem peníze, aby si petardy koupily.

Starostu podpořili i zastupitelé Zdenka Chmelařová a radní Josef Doubek. „Všechny argumenty petice platí, bydlíme na náměstí a máme psy. Ale způsob tohoto chování začíná na úrovni komunikace v rodině, kdy by se rodiče měli zajímat, jak dítě tráví volný čas. Je to práce na dlouhou trať," řekla Chmelařová.

„Pokud jsou obchody před Vánoci plné pyrotechnického zboží, pak je jakákoli vyhláška zbytečná," dodal radní Doubek. Radní Tomáš Dufek navíc varoval před tím, aby téma nezavdalo příčinu k rozdělení obyvatel na pejskaře a další. „Pokud budeme proti sobě stavět majitele psů vůči jiným, tak se proti nim postaví další skupina, že po psech neuklízejí výkaly," dodal radní Dufek.

Zastupitelé pak jednomyslně schválili apel na obyvatele „k zachování vzájemné ohleduplnosti a dodržování zásad občanského soužití ve věci používání pyrotechnických výrobků".

Podle starosty nyní také město projedná způsob osvěty s řediteli svých základních škol a uveřejnění v radničních novinách.

O názor jsme požádali ředitele ZŠ Krásovy domky Pavla Rafaje. „Působíme komplexně výchovně, ale nebráníme se nějakému apelu, kde tento problém zdůrazníme, protože i mně samotnému to vadí. Ale nevím, jestli to bude účinné řešení, nečekám od něj extra výsledky, protože když žák překročí hranici školy směrem ven, tak se naše výchovné působení míjí s účinkem," říká ředitel Rafaj.

Pod rouškou tmy

Ideální řešení podle něj zřejmě neexistuje, protože i kdyby se víc hlídal prodej pyrotechniky, mladším dětem ji koupí a pak prodají starší kamarádi. Navíc petardy se odpalují hlavně v prosinci, kdy se brzo stmívá a děti s pyrotechnikou se lépe skryjí.