Třímetrová díra se na rybníku objevila v pondělí večer. Během včerejšího dne se ji odborníci snažili zacelit, ale večer se hráz probořila.

V nejvíc ohrožené Kletečné byl vyhlášen třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Podle Petry Musilové, mluvčí krajských hasičů, nebyla vpodvečer evakuace obyvatel nutná.  „V současné době se snažíme zpevnit hráz. Z Havlíčkova Brodu jsme dovezli pytlovačku a pytle," informovala Deník včera po 19. hodině Musilová.

„Krajští silničáři vyčlenili na zásah čtyři těžká nákladní vozidla, která navážejí kamení z lomu v Nemojově," uvedla po šesté večer mluvčí kraje Jitka Svatošová.

„Povodňová vlna se zatím nevytvořila. Pokud bude zasypávání hráze plynule pokračovat, neměl by nastat vážnější problém," dodal po jednání povodňové komise starosta Pelhřimova Leopold Bambula.

V potoku začala stoupat kalná voda

„Nejprve jsem si všiml, že stoupá voda v potoku a je kalná. Pak jsem viděl díru v hrázi, byla to hrůza a děs. Masivní betonový můstek od stavidla to utrhlo a vcuclo," uvedl obyvatel jednoho z domů u hráze Jiří Příhonský, který v pondělí večer na hráz vozil hlínu, kameny z polí a balíky, které ale díra všechny pohltila. Tlak vody, která v rybníku dosahuje hloubky až čtyři metry, byl obrovský.

Podle Příhonského je příčina narušení hráze v tom, že v 80. letech se na rybníku dělalo nové betonové stavidlo a výtok z hráze, ale nevyměnilo se „to mezi tím", dřevěný kbel (vypouštěcí zařízení) a trubky. Dřevo shnilo, a voda v hrázi vymlela kavernu. „O jedné havárii v hrázi mi vyprávěl kdysi otec, ale to už je dávno," dodal Příhonský.

Přivolaní hasiči zastavili přítok z Horních Kladin a zavezli díru dvěma tatrami kamení. Přesto se ráno trhlina stále zvětšovala.

„Odtok je od večera zatím na stejné úrovni, ale hráz praská dál, propad pokračuje," komentoval ráno situaci ředitel pelhřimovských profesionálních hasičů Jiří Hörner.

Hasiči vodu upouštěli přes turbínu, ale ani nastalý pokles hladiny nestačil. Odborník rozhodl ubourat hráz na jiném místě, aby se urychlil odtok.

Na proražení přijel speciální stroj. Po třetí hodině začala voda přetékat přes přeliv. „Situace by měla být stabilizovaná, ale hlavní problém, průsak, zůstává," řekl po ubourání hráze Hörner.

Před šestou večer se hráz začala bořit. Krajští silničáři vyčlenili na zásah čtyři těžká nákladní vozidla, která navážejí kamení z lomu v Nemojově.

Proboření hráze zvýšilo hladinu Kladinského potoka. Na to se hasiči připravovali celý den. U samoty u Krejčů vznikla protipovodňová hráz, na které se podíleli dobrovolníci.

„Kolem samoty jsme postavili hráze z pytlů s pískem a čekáme, jestli se zvedne hladina potoka," popsal situaci odpoledne jeden z pomocníků. Hasiči informovali i ohrožený dětský tábor před Mladými Bříštěmi, kde je na škole v přírodě asi 18 dětí. „V případě zhoršení situace bude ihned provedena evakuace tábora," avizovala mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Z důvodu bezpečnosti byla uzavřena cyklostezka mezi Zachotínem a Žirovem. Do včerejší uzávěrky Deníku zatím nikdo nemusel opustit domov.

„Zatím jsme nemuseli nikoho evakuovat," potvrdila po 19. hodině Musilová. Potok se může rozlít z koryta u Mladých Bříšť. Největší zátopa ale hrozí v Kletečné, která už má s povodněmi své neblahé zkušenosti. Tam včera celý den na situaci dohlíželi dobrovolní hasiči z Kejžlice, kteří jsou vycvičeni na povodně.

„V případě protržení se začnou stavět povodňové zátarasy a ohrožení obyvatelé kolem vody budou evakuováni," uvedl ještě před protržením hráze předseda kletečenského osadního výboru Milan Eigl. Lidé bydlící u potoka byli o nebezpečí informováni.

„Co můžeme dělat. Pokud se hráz protrhne, tak schováme elektrické nářadí a spotřebiče, odvezeme auta a pomůžeme stavět zátarasy," uvedl jeden z místních obyvatel, Roman Šafus.

Řádění vodního živlu není v Kletečné ničím výjimečným. K zaplavení tamních domů stačí, aby se přihnal silný a vytrvalý déšť. Obyvatelé mají v živé paměti přívalový déšť, který v roce 2005 obec doslova odřízl od světa.

O tom, kdo za škody při protržení hráze ponese odpovědnost, zatím nikdo nechce spekulovat. Rybník Dolní Kladiny je využíván rybáři a jako potenciální církevní restituci ho spravuje Pozemkový fond. Od něj ho má pronajatý firma Biofish.

„Nikdy jsme tu žádné podobné problémy neměli. Ještě v pondělí odpoledne jsme tu byli krmit ryby," uvedl zástupce firmy Petr Tůma.