VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průtrže jen násobí dopady špatného hospodaření s půdou

Počátky – Silné deště minulých dní způsobily řadu škod. Nejvíce jsme pochopitelně zaznamenali ty, které způsobila přímo povodeň: vyplavené obce, domy, zničené mosty a podobně.

23.6.2013
SDÍLEJ:

Snímek z letošní povodně v Hořepníku.Foto: Deník/Alexandra Knapová

Místa s lokální povodní zná ze svého okolí každý.

Například v Počátkách voda z polí loni způsobila značné škody a vyplavila domy, které stojí na kopci, několik desítek metrů nad úrovní Počáteckého potoka, který v tu dobu žádné škody nezpůsobil!

Voda splavující půdu z polí zanáší příkopy, teče po silnicích, způsobuje naplaveniny a ohrožuje bezpečnost provozu.  V obcích se objevují záplavové vlny vody a půdy z polí zaplavují dvory, zahrádky, studny a kanalizace.

Povodně a silné deště však způsobují i řadu jiných škod, např. na zemědělské půdě, úrodě, poškození krajiny. V posledních letech se stále více mluví o půdní erozi, která je celosvětovým problémem.

Tou je bohužel silně zasažená i Vysočina. Asi každý si všiml míst, kde voda z polí po deštích odnáší půdu a zanáší příkopy cest, způsobuje naplaveniny nebo přímo zaplavuje obec. Na polích vznikají koryta vymletá vodou, naplaveniny či obrovské kaluže. V těchto místech je zničena úroda.

Mnozí dobře vědí, že masivní úbytek úrodné půdy není jen důsledkem silných dešťů. Velký vliv má způsob, jakým se na polích hospodaří.

Řepka a kukuřice

Ten se v posledních letech značně změnil i na Vysočině – stali jsme se krajem kukuřičných a řepkových polí. Kukuřice a řepka jsou mělce kořenící širokořádkové rostliny.

Při jejich pěstování je půda ohrožena erozí podstatně více, protože není zpevněna kořenovým balem a při dešti je odplavována. Efekt je ještě násoben tím, že se tyto plodiny pěstují na příliš svážných polích, a voda valící se po svahu působí velké škody a mnohde zaplavuje domy a obce.

Zemědělci mají mapy, kde je svážnost polí zaznamenána a při plánování osetí plodinami by měli na tyto informace brát zřetel. Situace v zemědělství je však v ČR obtížná, protože místním farmářům konkuruje dovoz ze zemí, kde je produkce díky dotacím levnější, a tak ekonomické zájmy mnohdy převáží a zemědělci jsou nuceni pěstovat plodiny, které momentálně lépe zobchodují. Kukuřice a řepka je proto pěstována i na nevhodných plochách, často bez jakýchkoli protierozních opatření.

Stejný problém je i u brambor, pokud jsou navíc jejich brázdy po svahu. I když je svah mírný, je při větším dešti na katastrofu zaděláno. Ačkoliv jsou to známá fakta, v praxi se to přesto často děje.

Důvodem jsou i stále větší stroje na polích. Práci sice udělají rychleji a možná i lépe, je pro ně však náročné otáčení, které navíc i zdržuje. Vhodnější jsou tak velké plochy s minimálním otáčením. Další neblahý efekt je, že stroje jsou příliš těžké a půda pod nimi zůstává příliš stlačená a pestrý půdní život, který potřebuje přístup kyslíku, je následně poškozen. Protože vrchní, nejúrodnější složka půdy podléhá erozi (vodní i větrné), je orba prováděná těmito stroji stále hlubší. Na povrch se tak dostávají méně úrodné složky, které musí být více hnojeny, a zároveň je třeba z polí odstraňovat další kamení!

Vše tak připomíná pohádku „O kohoutkovi a slepičce": Když budou dodržována protierozní opatření, nebude voda odnášet ornou půdu, když nebude voda odnášet půdu, nebude se tak snižovat mocnost půdního profilu a nebudou vznikat škody na úrodě i místní záplavy, rovněž se nebude muset prohlubovat orba s cílem dostat na povrch novou půdu…

Eroze má i další efekt. Úrodné složky z půdy se odplavují do vody a tam organická hmota podporuje růst řas a sinic.

Nejsou to jen změny klimatu, které způsobují potíže. Je to i bezohledná lidská činnost, která znásobuje škody způsobené počasím.  I povodně jsou často důsledkem lidské činnosti. Napřimování vodních toků, odvodňování mokřadů, příliš mnoho zpevněných ploch ve městech – to vše masivně zmenšuje zádržnou schopnost krajiny.

Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, malý mokřad někde uprostřed luk nebo lesů dokáže pojmout obrovské množství vody a zamezit vzniku povodňové vlny.  Pokud je takový mokřad odvodněn, potok vybetonován a jeho tok napřímen – vzniknou při větším dešti podmínky pro povodeň.

To jsou velice známá fakta, přesto se ještě nedávno nejmenovaná obec ve svém zpravodaji „chlubila" tím, jak se vypořádala s podmáčenou částí lesa: odvodněním, napřímením a vybetonováním potoka!

Pokud budeme pokračovat v tomto přístupu ke krajině, musíme se připravit na to, že tyto jevy budou stále častější a silnější. Zatím se větší povodně Vysočině vyhýbaly, ale v budoucnu se můžeme dočkat problémů i tady.

Hana V. Konvalinková,
Strana zelených, Vysočina

Autor: Redakce

23.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Šlapanov

Turnaj se konal v hale TJ Jiskra Havlíčkův Brod.

Myšlenky na cvičení traumaplánu šly při vánočním turnaji stranou

Nemocné Natálce může sbírka pomoci k samostatné chůzi

Malá Losenice, Ždírec nad Doubravou – Nejednu krušnou chvíli už život připravil rodičům čtyřleté Natálky. Holčička se jim narodila v srpnu 2013 a byla velmi krásné a hodné miminko.

Koledy budou znít společně na sedmi místech

Havlíčkobrodsko - Ve středu 13. prosince v osmnáct hodin zazní opět společně po celém Česku známé vánoční koledy. Akce vydavatelství VLTAVA LABE MEDIA Česko zpívá koledy právě dospěla ke svému sedmému vrcholu. Za uplynulých šest let se určitě stala tradicí.

Jeden řidič požil alkohol, druhý přidal marihuanu

Havlíčkobrodsko - Jeden řidič pod vlivem alkoholu, druhý pod vlivem drog. takový byl výsledek silničních kontrol, které prováděli policisté z obvodního oddělení v Havlíčkově Brodě v sobotu 9. prosince.

Přibyslav získala do vlastnictví umělecká díla bývalého starosty

Přibyslav – Tři umělecká díla akademického sochaře Romana Podrázského získalo do sbírky město Přibyslav.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT