Podle programu měla ve čtvrtek od jihlavského hotelu Gustav Mahler odjíždět v jedenáct hodin. Je čtvrt na dvanáct, když se otevřou dveře hotelu. První dáma nastupuje tak rychle, že ani nestihnu postřehnout, co má dnes na sobě.
Hradní protokol totiž na čtvrteční program doporučoval kalhoty – v plánu je prohlídka telčského podzemí. Nejprve ale vyrážíme do kozí farmy v Ratibořicích. S majáčky cesta utíká rychle, za hodinku jsme na místě, a tak se skluz mírně vyrovnává, přijíždíme jen o deset minut později. Hned po přivítání s majiteli rodinné farmy se vyrážíme podívat na kozy.

„Můžu si je pohladit?" ptá se první dáma. „Samozřejmě, ony na to čekají," odpovídá s úsměvem majitel farmy Pavel Dobrovolný. Kozy jsou krotké, na nataženou ruku ihned reagují a k první dámě se rozběhnou.
Farmář Ivanu Zemanovou informuje o tom, že jeho farma vyprodukuje až 1 300 litrů mléka denně. Celkem má v nabídce deset různých produktů. Poté se vydáváme podívat přímo do provozu. První dáma i bodyguardi si musejí obléct čepici, plášť a návleky. „Naším vedlejším produktem je syrovátka. Tou krmíme kůzlata i kozy, ale i lidé ji mají rádi," usmívá se farmář. Jeho manželka Jitka sáhne do chladicího boxu a vytáhne několik produktů. „Vidíte, naše obaly mají modrobílý proužek, který je snadno rozpoznatelný. To se docela ujalo. Lidi se v obchodech ptají – máte ty pruhované kozí výrobky?" ukazuje první dámě farmářka.

Poté zvou majitelé farmy první dámu na prohlídku přímo do svého domu. „Vy jste tady vyrůstal?" zajímá se Ivana Zemanová. Farmář přikyvuje s tím, že jeho dům je starý dvě stě let. Nacházíme se přímo v kuchyni. Je krásná. Světlá a prostorná. Majitelé se snažili co nejvíce zachovat její původní vzhled. „Jedná se o venkovskou secesi. Manželova maminka přímo tady vařila pro své zaměstnance. A tak to je i teď. Tedy samozřejmě že ne každý den. Ale když jsou žně, vařím tady pro zaměstnance taky," usmívá se farmářka. Kuchyně se líbí i první dámě. Se zájmem si prohlíží i ostatní pokoje. V místnosti je nás asi dvanáct, ale skoro by bylo slyšet, kdyby spadl špendlík. Na všechny dýchá zvláštní atmosféra. „Proč všichni šeptáme?" znovu se zasměje paní domu.

Pak Pavla Dobrovolného následujeme ven na zahradu. Vede nás směrem k výběhům s dalšími kozami. I když jsme tak blízko zvířatům, je cítit příjemná vůně. Na farmě totiž také pěstují levanduli. Nyní se přesouváme na ochutnávku. „Tady můžete vyzkoušet kozí mléko. Když jsme s ním začínali, bylo opravdu hodně cítit kozinou, teď je ale tato pachuť maximálně potlačená a my vyrábíme i různé příchutě. Dětem nejvíce chutná jahodová," informuje první dámu farmář. Ta neváhá a kozí mléko ochutnává. „Musím se přiznat, že to piji poprvé. Jsem překvapená, opravdu mi chutná," říká Ivana Zemanová a zkouší asi ještě dalších pět příchutí. „Díky vám jsem se přestala kozího mléka bát," usmívá se.

Na konec návštěvy si ještě vyžádá vidět farmářova psa. Ostatně, na fotce, kterou při svých cestách rozdává, je vyfocená se psem. Farmář pouští z kotce obří sedmiletou dogu. Fenka je ale krotká. Poslouchá na povel. První dáma si ji pohladí a pak se loučí a nasedá do auta. Vyrážíme směr Telč. V plánu je prohlídka telčského podzemí. Ještě předtím se ale zastavujeme na obědě v restauraci U Hraběnky.

Po obědě se však dozvídáme, že nastala změna plánu. Manželka prezidenta se necítí dobře, a tak je prohlídka telčského podzemí zrušená. Kalhoty do podzemí nebyly potřeba.

I přesto mi ještě Ivana Zemanová odpovídá na jednu otázku. Pochází z Bystřice nad Perštejnem tady na Vysočině. Ptám se jí proto, zda je tato návštěva v něčem jiná, než návštěva ostatních krajů republiky.
„Vysočina je můj rodný kraj, vždy se sem ráda vracím, mám zde plno vzpomínek, které se oživí vždy, když tento kraj navštívím," loučí se s Vysočinou manželka prezidenta