„Přesná čísla budeme mít až ve středu ráno, kdy je odešleme do Prahy. V tuto chvíli vím o desítkách jednotlivců v řadě škol, kteří stávkovat budou. A pak vím o prvních školách, které zavřou celé,“ informoval v pondělí navečer Rudolf Kočí, předseda vysočinské krajské organizační jednotky Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství.

Brod, Křižanov, Radostín …

Podle jeho prvotní informace zavře Obchodní akademie a Hotelová škola Havlíčkův Brod, dále Základní škola a praktická škola Velká Bíteš, Základní škola a Mateřská škola Křižanov či Základní škola Radostín. „U gymnázií očekávám, že se v nějaké míře rovněž připojí, zatím se domlouvají,“ poznamenal s tím, že aktivně protestujících škol může být víc, protože to ředitelé nahlásili nejdříve svému zřizovateli, až pak se zpráva dostane k odborářům.

Ilustrační foto.
Skoro dvacet drážních pokladen v kraji končí, provoz se nevyplácí

Na Třebíčsku se určitě ke stávce připojí základní a mateřská škola z Předína. „Do stávky nejdou z 27 zaměstnanců jen dva. Jeden do školy přijde, druhý zůstane doma z důvodu překážky na straně zaměstnavatele,“ vypočítala ředitelka předínské školy Libuše Vyhnálková. Zavřená bude škola, školka, družina i školní jídelna. „Panu starostovi jsem to už oznámila, problém neměl, jen žádal, aby vše bylo v souladu se zákonem, což máme podchycené. Pak jsem potkala dvě maminky, které mi sdělily, že nás učitele plně podporují,“ uvedla Vyhnálková. „Je nám jasné, že část rodičů souhlasit bude, část ne, s tím počítáme,“ dodala.

V samotné Třebíči se až na jednu výjimku bude učit ve všech základních a mateřských školách v režimu, jak jsou rodiče zvyklí. „Tou výjimkou je Základní škola TGM, která zcela zavře,“ informoval třebíčský starosta Pavel Pacal.

Kdo směnuje, může mít problém

Pokud zůstaneme ještě na Třebíčsku, tak například kmenoví zaměstnanci dukovanské jaderné elektrárny jsou značně limitovaní pravidly směnového režimu. Ne každý z nich sežene svému dítěti hlídání takříkajíc na lusknutí prstů, pokud se zrovna v jeho škole ve středu nebude učit. „Našim zaměstnancům jsme nabídli, že můžou v den stávky přivést potomka do infocentra, pokud budou mít potíže s hlídáním. Připravíme tam den plný her a zábavy,“ informoval mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Z předávání šeku od zástupců Chudobínské borovice zástupcům Žižkova dubu, čtvrtek 31. října 2019.
Strom roku přenechal svou výhru druhému v pořadí. Užije ji Žižkův dub

Jak je to například v Havlíčkově Brodě? Tamní radnice učitelský protest nevnímá nijak dramaticky, alespoň podle slov místostarosty Vladimíra Slávky. 

"O středeční stávce učitelů jsme na městském úřadě zvláštní jednání nevedli. S jednotlivými řediteli škol se ale setkávám na pravidelných poradách a nemám od nich signály, že by u nás v Brodě bylo něco špatně, co se týče podmínek práce učitelů a jejich mezd," konstatoval místostarosta.

Ve Žďáře nad Sázavou nebudou zaměstnanci ve středu stávkovat v žádné ze čtyř základních škol.

„Ve škole funguje odborová organizace, která předložila seznam zaměstnanců, kteří chtějí držet stávku. Protože jich ale bylo hluboce pod padesát procent, stávky se škola nezúčastní a vyučování bude probíhat jako jindy,“ uvedl ředitel žďárské ZŠ Švermova Jaroslav Ptáček.

Muzeum československých letců v RAF na zámku v Polici u Jemnice.
Expozice v novém. Polické muzeum RAF z 80 procent obmění

V Novém Městě na Moravě v pondělí neměli informaci, že by se některá ze škol přidávala ke stávce. „A to včetně středních a mateřských škol,“ řekl novoměstský starosta Michal Šmarda.

Stávkovat by se nemělo ani v základních školách v Bystřici nad Pernštejnem, Svratce a Velkém Meziříčí.

Přesnější čísla od školských zařízení zřizovaných krajem se hejtmanství v Jihlavě dozví v úterý. Uvedla to krajská mluvčí Jitka Svatošová.