„Turisté si budou moci otisknout razítko se symbolem zříceniny a výškovou kótou," uvedl koordinátor meziobecní spolupráce v rámci projektu Obce sobě Pavel Pichler.

Razítka se začala rozmisťovat po turisticky zajímavých místech republiky vloni, cílem je zvýšit návštěvnost.

Otisknout a vrátit

Všude není bufet nebo chata, kde by razítko bylo zájemcům k dispozici, proto je razítko ukryté ve speciální schránce, turisté si ho sami obtisknou, kam chtějí, a pak zase do schránky vrátí zpět.

„Vrcholová razítka jsou v současné době umístěna na osmi místech v republice," upřesnil Pichler. Otisk vrcholového razítka mohou turisté získat na Lysé hoře v Beskydech, Smrku v Jizerských horách, Knížecím stolci v Želnavské hornatině, který se nachází ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice, či na vrcholu Milé v Českém středohoří. Schránky s razítky jsou umístěny i na šumavských vrcholech Bobík a Plechý, na Medvědí hoře na Vyšebrodsku a Rané v Českém středohoří.

Garantem razítka Zubštejna s grafickým ztvárněním ruiny a kótou 682 metrů se stane Bystřice nad Pernštejnem, což je spojeno i s pravidelnou kontrolou schránky.

Zubštejn před čtyřmi lety prošel statickým zajištěním, aby zřícenina byla pro návštěvníky bezpečná. Projekt za zhruba patnáct milionů korun podpořila devadesátiprocentní evropská dotace. „Na Zubštejn ročně podle odhadů zamířilo asi dvacet tisíc turistů a od doby, co je zřícenina zajištěna, jich ještě přibylo," doplnil bystřický starosta Karel Pačiska.