Novým provozovatelem stadionu se totiž 1. září stanou Technické služby města Pelhřimova. Ty na svých webových stránkách před několika dny zveřejnily nový provozní a návštěvní řád stadionu.

Stojí v něm například to, že fanoušci při hokejových zápasech na stadionu nebudou moci používat hlučné nástroje nebo tyče pro vlajky a transparenty. Navíc průběh zápasu nebudou moci fotit nebo nahrávat, s čímž zásadně nesouhlasí fotograf týmu HC Lední Medvědi Jakub Zábranský.

„Pelhřimovský hokej nás jako město v rámci Vysočiny reprezentuje. Lidi ho mají rádi a je to podle mě nejvýznamnější sportovní odvětví v Pelhřimově. Zákaz focení mi komplikuje práci. Pokud by zákaz platil i pro mě, přijdu 
o zakázku, a pokud bych musel jezdit do Humpolce, je to pro mě komplikované," konstatoval Zábranský.

Podoba provozního a návštěvního řádu zřejmě není konečná. Jak uvedl místostarosta Pelhřimova Josef Koch, s vedením Ledních Medvědů už proběhla řada schůzek 
a o řádech se jedná, současné řády ale podle něj nebrání běžnému využívání stadionu.

Otázkou je, proč fanoušci hokeje prostě nezatnou zuby 
a nejdou fandit i bez vlajek na tyčích, vuvuzelů či trumpet. Podle autora petice Pavla Rafaje se ale nová opatření dají respektovat jen stěží. „Kdo byl někdy na hokeji, tak ví, že 
k němu hlučné fandění neodmyslitelně patří. Cílem petice je, aby došlo ke korekci nesmyslných bodů v návštěvním řádu," prohlásil Rafaj.

Vedle fanoušků s novým řádem nesouhlasí ani představenstvo hokejového klubu. 
„Z města nám řekli, že řád nemusíme brát příliš vážně. 
V momentě, kdy s ním ale budeme souhlasit a podepíšeme ho, můžeme být sankcionováni za jakékoli jeho porušení," řekl sekretář klubu Jan Dvořák.

Dalším problém je fakt, že 
A týmu Ledních Medvědů 
v příští sezoně reálně hrozí přesun do Humpolce. Podle Dvořáka totiž Lední Medvědi dodnes nevědí, zda pro ně bude na stadionu provozovaném technickými službami připraveno nějaké zázemí.

„Město prohlásilo, že se přidělení kabin a doby, během kterých můžeme na ledě trénovat, vyřeší do konce července, ale ještě to vyřešeno není. Navíc trenérům zabrali kancelář s telefony a počítačem, to vše ale potřebujeme. Ihned po zápase totiž musíme zveřejňovat výsledky, a potřebujeme přístup na internet," poukázal Dvořák. Za všemi spory je podle vyjádření Dvořáka zřejmě něco úplně jiného.

Jednou z možných variant je podle Dvořáka fakt, že hokej je drahou záležitostí. Rodiče dítěte, které hraje za mládež, totiž sezona vyjde na osm až devět tisíc.

A to souvisí se vznikem nového subjektu na pelhřimovské hokejové scéně – HC Pumy, jehož zakladatelé a členové se odloučili od Ledních Medvědů. „Je to minimálně velmi zvláštní. Ten klub tvrdí, že mají asi padesát členů od první třídy po dorost, přitom od nás jich odešlo asi pět a z Humpolce ani Jindřichova Hradce k nim neodešel nikdo. Navíc nejsou ani členy Českého svazu ledního hokeje a nehrají ani soutěže. Dokonce už prý vědí, v kterou dobu budou moci chodit na led, což ještě nevíme ani my," komentoval Dvořák.

Navíc podle Dvořáka tato situace popírá i pravidla stanovená Sportovní komisí města Pelhřimov. „Sám jsem jedním ze členů komise, a proto vím, že podmínkou pro dotaci hokejovým klubům od městského úřadu bylo, aby pětasedmdesát procent dětí hrajících za pelhřimovský hokejový klub bylo z Pelhřimova. Není tedy jasné, kde by je vzali, když od nás ani z okolních klubů takový počet neodešel," vysvětlil Dvořák.

Podle jednoho z představitelů HC Pumy Jaroslava Samka ale tento klub členy nabírá už od března, takže jich určitě má dostatek. „Jsem po dovolené, takže nevím přesný počet členů a nejsem si ani jistý, jestli už máme přesně stanovenou dobu, po kterou můžeme v sezoně na stadionu trénovat. Žádost o zanesení HC Pumy do Českého svazu ledního hokeje jsme nestihli podat včas, ale určitě se zaregistrujeme," ujistil Samek.

Všichni aktéři sporu se ale shodují na jednom: Byla by škoda, kdyby „áčkový" hokej z Pelhřimova vymizel. Tento sport je totiž velice oblíbený a má poměrně silnou fanouškovskou základnu, což dokazuje i návštěvnost zápasů. „Například v loňském roce jeden zápas navštívilo průměrně čtyři sta sedm lidí," vyčíslil Dvořák.

Harolína Hovorková