„Projednali jsme petici, kterou zorganizovali novoměstští horolezci. Ti prosazují, aby již připravený projekt sportovní haly byl doplněn o lezeckou stěnu. Petice vzbuzuje ve Městě velké emoce mezi lidmi," poukázal na důvod proč zapojit do řešení problému i veřejnost, novoměstský starosta Michal Šmarda.

Petici podepsalo téměř tisíc dvě stě lidí z celé České republiky. „Je vidět, že novoměstské téma zaujalo nejen místní, ale i lidi odjinud," podotkl Michal Šmarda.

Na svém posledním jednání se peticí zabývalo i novoměstské zastupitelstvo. „Uložilo nám vypracovat podrobnou studii, která popíše náklady. To znamená, o kolik se zvýší cena sportovní haly a jakou to bude mít časovou náročnost. Projekt už máme připravený, vydáno je i stavební povolení a v podstatě bychom mohli hned začít stavět. Ale pokud se rozhodneme do projektu zapojit lezeckou stěnu, budeme jej muset nechat přepracovat, na což bude zapotřebí čas i peníze," upřesnil Michal Šmarda.

Studie by měla být hotova do února. „Jakmile ji budeme mít, vyhlásíme veřejnou anketu, aby se místní mohli k této otázce sami vyjádřit," řekl starosta Šmarda.

Ne všichni v Novém Městě na Moravě přidání lezecké stěny do sportovní haly podporují. „Rád bych věděl, proč nikdo z těch, kteří podepsali petici, nepřišel ani jednou na zastupitelstvo a lezeckou stěnu neprosazoval dřív. Nejsem proti horolezcům, ale vadí mi zbytečné reagování s křížkem po funuse. Doporučil bych členům horolezeckého oddílu, aby své úsilí zaměřili na vybudování stěny ve Vysočina Areně nebo někde jinde. Město jim jistě rádo finančně vypomůže při její realizaci," prohlásil zastupitel Petr Hubáček.

Podle Hubáčka je zapotřebí lidem především zdůraznit, o kolik budou náklady na nový projekt a realizaci v případě zapojení stěny do projektu vyšší. „Troufám si tvrdit, že to bude víc než deset milionů korun. A tyto finance se dají využít lépe, například na kanalizaci, chodníky nebo nákup nové budovy pro základní uměleckou školu," dodal novoměstský zastupitel Hubáček.

Další z novoměstských zastupitelů má na věc naopak zcela odlišný náhled a hodlá snahu členů novoměstského horolezeckého oddílu Trip Team podpořit. „Jde o to, že když se něco nepostaví, tak už to nikdy nebude. A že se tím investice zvýší o šest, sedm nebo osm milionů nebude v celkové sumě hrát žádnou roli. Připomeňme si tělocvičnu u novoměstského gymnázia, na níž tehdy chyběly dva miliony korun. Město je v té době neuvolnilo a tělocvična dnes nemá vhodné parametry pro jakékoliv míčové hry. Je to krásná tělocvična, ale bohužel pro sportovní využití nevhodná. Tím chci říct, že když je ještě šance připojit lezeckou stěnu do projektu nové haly, mělo by se jí využít a dát tomu zelenou," vysvětlil svůj názor zastupitel Zdeněk Kadlec.

Anketní lístky obdrží obyvatelé Nového Města na Moravě v jarních měsících.