„Jsou to diskuse, které teď v rámci vedení města a městské rady vedeme. Po omezení pyrotechniky volají poměrně masivně obyvatelé s tím, že prosincové kanonády už přesahují únosné meze. Bohužel, je to tak a říkám to nerad," potvrdil velkomeziříčský starosta Radovan Necid.

Odpalování petard se zdaleka neděje výhradně poslední prosincový den. „Už od Mikuláše jsou všude slyšet rány, hlavně večer. Vadí mi to kvůli mému psovi, protože se mi už několikrát vytrhl při venčení, když se lekl odpálené petardy. Utekl a pak jsem ho musela hledat po městě," postěžovala si Markéta Dvořáčková z Velkého Meziříčí.

Velkomeziříčská radnice a městská policie v současné době hledají inspiraci ve městech, kde podobné „protipetardové" vyhlášky již nějaký čas fungují. „Nechceme vydávat vyhlášku pro tu vyhlášku samotnou, a ani nechceme, aby se podobná vyhláška zvrhla ve zbytečnou represi. Naším cílem je navrátit stav, kdy je pyrotechnika součástí zábavy a oslav, a ne celoprosincovým obtěžováním sousedů," konstatoval starosta Radovan Necid. V této souvislosti meziříčští radní také diskutují o přesunutí termínu tradičního novoročního ohňostroje na podvečer prvního ledna.

V minulosti se již toto řešilo prostřednictvím veřejné ankety mezi obyvateli. „Ta tehdy dopadla prakticky nerozhodně, s mírnou převahou názoru ponechat ohňostroj na silvestrovské půlnoci," sdělil starosta Velkého Meziříčí.

Ohňostroj 1. ledna?

Nad průběhem silvestrovských oslav se sešla i bezpečnostní skupina, složená ze zástupců složek integrovaného záchranného systému, strážníků a vedení města. „Konstatovali jsme mimo jiné, že silvestrovské oslavy na Náměstí mají trvale klesající návštěvnost a možná i proto nastal čas umožnit sledování ohňostroje i menším dětem o novoročním podvečeru," nechal se slyšet Necid.

Meziříčský starosta dodal, že pokud by se radnice k přesunu ohňostroje ze silvestrovské půlnoci na novoroční podvečer nakonec opravdu rozhodla, bylo by to nejdříve na zkoušku s tím, jak se toto rozhodnutí v praxi osvědčí.

Vyhlášku omezující odpalování pyrotechniky už nějakou dobu mají v Novém Městě na Moravě. V souvislosti s ohňostroji je třeba žádat radnici o výjimku. „Žádat musí i pořadatelé závodů ve Vysočina aréně, když je ohňostroj součástí doprovodného programu," řekl starosta Nového Města Michal Šmarda.

Ve Městě jsou k dalším ohňostrojům zdrženliví. Tradicí není ani silvestrovský či novoroční. „Před časem jsme obyvatele požádali o jejich názor formou ankety. Z názorů vyplynulo, že většina z nich o ohňostroj na konci, nebo na začátku roku nijak zvlášť nestojí," dodal Šmarda. Mimo to radnice výhledově počítá s tím, že ve středu města, což je památková zóna, by se ohňostroje nekonaly vůbec.

V nové vyhlášce o veřejném pořádku, která začala platit v prosinci, mají používání pyrotechnických výrobků „ošetřeno" také v Jimramově. Ohňostroje se mohou konat pouze na výjimku udělenou radními. Zákaz se nevztahuje pouze na poslední a první den v roce a na 30. dubna.