„Je to nutné pro další možné investory. Jednáme také o možné dotaci s Czech Investem. Zasíťování by mělo probíhat ve dvou fázích, přičemž náklady jsou předpokládány v celkové výši přes dvacet milionů korun," informoval bystřický místostarosta Josef Vojta. V bystřické průmyslové zóně je aktuálně čtrnáct hektarů volných pozemků.

Důl Rožná 1 je posledním fungujícím hlubinným uranovým dolem ve střední Evropě. Podle údajů z letošního jara těžební závod zaměstnává celkem devět stovek lidí, přičemž více než polovinu tvoří horníci.

O vytvoření nové zóny pro podnikání uvažuje také Nové Město na Moravě. Město by chtělo vykoupit a revitalizovat nevyužívané areály, kupříkladu chátrající sklady, ve směru k místní části města Pohledec. Podnikat by tam pak podle novoměstského starosty Michala Šmardy nově mohlo odhadem pět až deset menších firem. „Počítáme, že by ta zóna určená k podnikání mohla mít kolem dvou hektarů," řekl starosta.

Tento projekt s předpokládanými náklady ve výši dvacet milionů korun by novoměstská radnice chtěla začít uskutečňovat v příštím kalendářním roce. „A to tak, abychom případně mohli v roce 2017 žádat o dotaci," uvedl Šmarda. Nové Město aktuálně žádné pozemky připravené pro zájemce z řad investorů nemá. Podle starosty je už ale nyní v Novém Městě několik podniků, které by pro svůj rozvoj potřebovaly větší prostory.

O nové průmyslové zóně uvažuje i Žďár nad Sázavou. Současná průmyslová zóna v Jamské ulici je už plná a radnice uvažuje o otevření nové zóny v ulici Novoměstská. „Aktuálně ale bohužel nelze říct, v jakém je to časovém výhledu ani kolik peněz by na nový úsek průmyslové zóny město potřebovalo," vyjádřila se mluvčí žďárské radnice Nikola Adlerová.

Na konci listopadu hledalo ve žďárském okrese práci 4 518 lidí. Mezi pěti okresy Kraje Vysočina to byl druhý nejvyšší počet. Více nezaměstnaných evidoval úřad práce v kraji jen na hospodářsky nejslabším Třebíčsku.