Nemocnice Jihlava patří z celorepublikového pohledu mezi ty, kde je procento lékařů, kteří odmítli sloužit přesčasy nejvyšší. Jak si to vysvětlujete?

Já nevím, jak si to mám vysvětlit. Lékaři se tak rozhodli, je to jejich zákonné a občanské právo.

Jihlavský lékař Tomáš Tajč.
Jihlavský lékař má 80 hodin přesčasů měsíčně. V prosinci odmítá přidat další

Může tady hrát roli efekt většiny? Tedy situace, kdy jeden nebo dva lékaři vlastně ani protestovat nechtějí, ale přidají se k ostatním?

To nesporně. Roli hraje i to, že si uvědomí, v jaké situaci budou na oddělení provozně. Nemyslím, že by na ně někdo tlačil, to asi tak nebylo. Ale když si uvědomíte, že jde celé oddělení do směnného provozu a vy byste tam byl jediný v normálním režimu, bude to hrát roli.

V ROZHOVORU SE DÁLE DOČTETE:
Má ředitel Velev pro protestující lékaře pochopení?
Kterých pacientů se aktuální situace dotkne nejvíce?
Bude omezení péče v jihlavské nemocnici pokračovat i v příštím roce?

Je komunikace vedení nemocnice s lékaři odmítajícími přesčasy korektní?

Proč by neměla být? Jsou to naši lidé, já jiné nemám a budu rád, když to neskončí sociálním masakrem. Já se s nimi musím bavit korektně a upřímně říkám, že využívají svého zákonného a občanského práva.

Sám jste lékař. Máte tedy pro protestující lékaře pochopení, nebo vidíte spíše fakt, že nemocnice může být v problémech a byl byste radši, kdyby nikdo neprotestoval?

Byl bych radši, kdyby lékaři neprotestovali, ale mám pro ně pochopení. (úsměv) Protestující mají pravdu. Je to tak, že jedna profesní skupina, a teď nemyslím jen lékaře, ale zdravotníky obecně, je postavená do situace, kdy pro ní neplatí část zákonných norem, které platí pro všechny ostatní. Ale to je roky. A stát místo toho, aby se s nimi snažil dohodnout na podmínkách, arogantně se jim vysmívá, řekl bych.

Akutní péče má být v jihlavské nemocnici i v prosinci zajištěná. Co když ale byť jeden z doktorů onemocní – nezhroutí se pak celý systém?

Nesmí se zhroutit. Všichni jsme lidé, jsme si vědomi, v jaké jsme situaci a jaká je naše profese. Očekávám, že kdyby hrozily vážné problémy, jsme schopní vše zajistit tak, aby k ohrožení života lidí potřebujících neodkladnou péči nedošlo.

V Jihlavě podali výpověď přesčasů všichni lékaři na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, pediatrii a interně. Ilustrační foto: Deník/Jaroslav Loskot
Jihlavská nemocnice v problémech: sto padesát doktorů odmítlo sloužit přesčasy

Takže chod nemocnice bude zajištěný, ať se bude dít cokoliv?

Musí být zajištěný. Nikdo, a ani protestující lékaři, nechce, aby lidi na tuto situaci doplatili. Nedej bože někdo zemře nebo bude vážně poškozen na zdraví. To nehrozí. Bude omezený provoz tak, jak běžně sloužíme o víkendech a svátcích. V těch dnech se o lidi také postaráme a neumírají.

Plánované operace obecně odklad snesou, ale někteří pacienti se potýkají s bolestmi – řešíte jednotlivé případy individuálně, nebo jsou odložené všechny plánované operace?

Dohoda byla jasná. Zdržení u pacientů s onkologickým onemocněním bude v horizontu dnů, maximálně týdnů. Nechceme, aby došlo k takovému prodlení, aby se snížila naděje na vyléčení nebo stabilizaci. A ostatní operace, pokud bude možné je provozně zvládnout, se bude snažit dělat každé oddělení. Ale není tam moc prostoru. Co se týče operací, jsme závislí na počtu anesteziologů, počtu sálů a narkóz, které nám mohou poskytnout v tomto režimu.

Nemocnice v Jihlavě, ilustrační foto.
Hrozí posun operací: lékaři v jihlavské nemocnici se vzepřeli, odmítají přesčasy

Dokážete odhadnout situaci po Novém roce? Hrozí, že doktoři budou dál odmítat přesčasy a prosincový stav bude pokračovat?

Byl bych rád, kdyby to tak nebylo. Ale reálně to hrozí a jestli k tomu něco přispívá, tak je to způsob komunikace ministerstva a vlády. To je ukázka toho, jak nezvládnout krizovou situaci. To jsme viděli i mezi zástupci českého státu a zástupci protestujících lékařů.

Ale v této situaci asi vy jako ředitel Nemocnice Jihlava nic nezmůžete. Můžete jen sledovat, jak jedná vláda…

Ano, je to na vládě a na tom, jaké si bude hledat partnery pro diskuzi. Ani to nevidím moc šťastně. Je to takzvaně pravicová vláda, která má svojí představu o tom, jak se nakládá se zaměstnanci.

Ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev.Ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev.Zdroj: poskytla Nemocnice JihlavaLukáš Velev
- narodil se v roce 1964 v Ivančicích
- v roce 1990 promoval na Lékařské fakultě Masarykovy Univerzity v Brně, ještě ten rok začal pracovat na chirurgickém oddělení Nemocnice Jihlava
- od září 2010 ředitel Nemocnice Jihlava
- byl zakládajícím členem Lékařského odborového klubu Jihlava, jejím místopředsedou i předsedou
- je místopředsedou Asociace českých a moravských nemocnic