Letos bylo velké sucho, slunečnice nám uschly, tolik se jim nedařilo. Víte, kolik vody jsem na ni spotřeboval? Těmito slovy hodnotili lidé v Bezděčíně, místní části Batelova své letošní výpěstky před komisí soutěže o největší slunečnici. Ta se koná letos už potřetí a stala se z ní tradice. 
I když mezi sebou obyvatelé soupeří o to, kdo je lepší zahrádkář, hlavním cílem je především pobavení ze hry.

„Velice důležité bylo letos zalévání, ale jak bylo horko, tak jsem to zalila a za chvíli už to bylo zase suché. Letos to bylo špatné, loni jsem měla větší," hodnotila svou slunečnici Milada Vrzáčková při přeměřování.
To Helena Vrzáčková si stěžovat nemohla, její slunečnice vyrostla do výšky 312 centimetrů, což už je úctyhodné číslo. „Žádný recept na to nemám, snad jen zalévat a zase zalévat," dodala Vrzáčková.

Do letošního ročníku bylo přihlášeno více než padesát slunečnic, některé ovšem stihly uschnout, takže se ve finále jejich počet zredukoval. Hlavní organizátorka soutěže Milada Vlčková, starostka místního sboru dobrovolných hasičů, prozradila, že výsledky soutěže budou vyhlášené začátkem prosince u předvánočního posezení.
„Mohu pouze prozradit, že nejvyšší naměřená slunečnice měla 319 centimetrů, nejnižší měří 21 centimetrů. Loni měla nejvyšší 380 centimetrů a nejnižší 30 centimetrů," vypočítala Vlčková.

Speciální ocenění dostane také slunečnice, která měla 
v průměru největší květ a také nejširší list. I tady mají jasného favorita. „Jedna slunečnice měla květ o průměru 
30 centimetrů a nejširší list měřil 64 centimetrů," dodala Vlčková.

V Bezděčíně se letos pěstitelé potýkali nejen s vedry, které slunečnicím nesvědčí, ale v jarních měsících také se slimáky. Ti, kterým se květina vydařila, se tedy na konci letošního roku mohou těšit na zajímavé ocenění. Možná bude opět přelet nad Alpami.